http://www.account-bg.info/balansi/

Каталог Статии

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Регистрация на дружество с ограничена отговорност (ООД)
За да регистрирате ООД, е необходимо да извършите редица действия в следната последователност:

1. Запазване на име на дружеството от единия от собствениците на капитала

Името се запазва в Агенцията по вписванията с подаване на заявление Д1 от името на единият собственик на капитала. Трябва да се плати държавна такса в размер на 50.00 лв. Препоръчително е да платите таксата предварително в банка, различна от тази в сградата на търговския регистър, за да избегнете излишно чакане. Не се препоръчва подаване на искане за запзване на името по интернет, защото, ако името е заето, ще загубите таксата от 50.00 лв., която сте платили. Ако подадете заявлението в агенцията, ще ви информират, ако името е заето и ще трябва да попълните ново завление с ново име, което е свободно. За да не си тръгнете от Агенция по вписванията без запазено име, първо проверете в интернет страницата й дали името не е заето, освен това си набележетe няколко имена в случай, че първото име, което сте избрали, се окаже заето.

2. Протокол за учредяване на ООД и дружествен договор

След запазване на името се провежда общо събрание на съдружниците и се изготвя Протокол за учредяване на ООД от съдружниците и се приема дружествен договор на дружеството.

3. Внасяне на капитала

За да откриете набирателна сметка за капитал, първо трябва да си изберете банка. Носите си личните документи и Дружественият договор - предварително е добре да си направите и копие на договора, за да не губите време за копиране в банката.
Капиталът се внася от всеки съдружник с отделен документ в размера определен в дружествения договор.
След като внесете капитала, от банката ви дават копие от вносните бележки и удостоверение или договор за откриване на набирателна сметка.

4. Други документи

Образец от подписа на управителя и декларация за съгласие да бъде избран за управител - тази декларация се заверява нотариално от управителя на дружеството. Ако управителите са повече от един, всеки подписва и заверява такава декларация.

Декларация по чл. 142 от Търговския закон
, Тази декларация се подписва от управителя на дружеството и не се заверява нотариално. Ако управителите са повече от един, всеки подписва такава декларация.

5. Подготовка на заявление за вписване в Търговския регистър

За вписване на новоучредено ООД в търговския регистър се попълва заявление образец А4.. Заявлението се попълва от името на управителя. Това трябва да се има предвид, ако управителят е различен от собственииците на капитала.

Трябва да се има предвид, че ако дружеството има повече от един управител и представителството е "само заедно" то в заявлението като заявители се попълват всички управители. Ако представителството е "по отделно" или 'заедно и поотделно" се попълва като заявител само единият управител, който и подписва завлението.

Към заявлението за регистрация се прилага и декларация по чл.13 ал. 4 от ЗТР

6. Списък на всички документи, които трябва да се представят в Търговския регистър

1. Попълнено заявление образец А4
2. Дружествен договор за учредяване на ООД
3. Протокол от общо събрание за учредяване на ООД
4. Съгласие да бъде избран за управител и образец от подписа на управителя - нотариално заверено
5. Декларация по чл. 142 от Търговския закон
6. Декларация по чл. 13 ал. 4 от ЗТР
7. Документ за внесен капитал
8. Документ за внесена държавна такса за регистрация на ООД - 160.00 лв.

ако лицето, което ще подава документите е различно от управителя, трябват още:

9. Изрично нотариално заверено пълномощно за подаване на документите в търговския регистър
10. Декларация по чл. 13 ал. 5 от ЗТР
11. Данни за приносителя

Допълнитело пояснение: Ако лицето, което ще подава документите за регистрация на ООД е различно от управителя, следва и заявление А4 да бъде нотариално заверено от управителя на дружеството.

Автор: Иван Минков


Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
605 Разходи за социални...

Чрез сметка 605 се отчитат начислените суми за: задължителните месечни осигурителни вноски и други подобни законно регламентирани...


725 Финансови приходи за бъдещи...

Чрез сметка 725 се отчитат разсрочените финансови приходи, които се признават за текущи през следващи отчетни периоди. Аналитичното...


123 Печалби и загуби от текущата година...

Чрез сметка 123 се отчита крайният финансов резултат (печалбата или загубата) от дейността на предприятието. В края на отчетния период...


502 Каса във...

Чрез сметка 502 предприятията отчитат постъпилите и изплатените в брой парични средства в чуждестранна валута и наличността в...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0454 сек.,0.0091 от тях за заявки.БД заявки:21. Сървър памет:2,093kb