Статия
Имам ТЕЛК с 30% ограничена работоспособност. Имам ли право на защита при уволнение?

Разпоредбата на чл. 333, ал. 1, т. 2 и т. 3 от Кодекса на труда /КТ/ предвижда, че в случаите по чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ /дисциплинарно уволнение/, работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай: трудоустроен работник или служител; работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването. Трудоустроен работник или служител, по смисъла на чл. 314 КТ е работник или служител, който поради болест или трудова злополука не може да изпълнява възложената му работа, но без опасност за здравето си може да изпълнява друга подходяща работа или същата работа при облекчени условия, се трудоустроява на друга работа или на същата работа при подходящи условия по предписание на здравните органи. В чл.1, ал.1 от Наредба № 5 от 20.02.1987 г. за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 от КТ е предвидено, че закрила при уволнение имат работници или служители, боледуващи от някоя от следните болести: 1. исхемична болест на сърцето; 2. активна форма на туберкулоза; 3. онкологично заболяване; 4. професионално заболяване; 5. психично заболяване; 6. захарна болест. В случая закрилата по чл. 333 КТ ще намери приложение, ако сте трудоустроен по смисъла на по-горе посочената разпоредба на чл. 314 КТ и/или боледувате от някоя от посочените в цитираната наредба болести.

LAN_306Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване


Време за изпълнение:0.0184 сек.,0.0046 от тях за заявки.БД заявки:15. Сървър памет:1,758kb