Статия
В момента съм в неплатен отпуск,поради здравословни причини,в размер на 10 месеца.Интересува ме лично ли дължа здравни осигуровки,или те се поемат от работодателя?Ако трябва да ги платя аз,къде да стане това и по какъв начин?


Съгласно чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) неплатеният отпуск се разрешава от работодателя по искане на работника или служителя. Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж (чл. 160, ал. 2 от КТ).
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 1, буква “б” от Закона за здравното осигуряване за лице, което е в неплатен отпуск по свое желание и не подлежи на здравно осигуряване на друго основание, се дължи здравноосигурителна вноска. Вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, но се внася чрез работодателя до края на месеца, следващ този, за който се отнася. Здравноосигурителна вноска при цитираните условия се дължи за целия период на неплатения отпуск, независимо дали се ползва неплатен отпуск, който се признава или не за трудов стаж.
С оглед на гореизложеното, се обърнете към Вашия работодател, а ако е необходимо повече информация по въпроса - се обърнете към НАП, тъй като тя събира задължителните осигурителни вноски.

LAN_306Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване


Време за изпълнение:0.0226 сек.,0.0034 от тях за заявки.БД заявки:15. Сървър памет:1,759kb