Статия
Защо в чл.94,ал.1 на КСО се изисква датата на отпускането на пенсията за осигурителен стаж и възраст да съвпада с датата на прекратяване на осигуряването?Ако работиш на трудов договор трябва ли да подадеш молба за напускане поради пенсиониране?


В разпоредбата на чл. 94, ал. 1 от Кодекса за социалното осигуряване е уредена дата на отпускане на пенсията. Съгласно чл. 94, ал. 1 от КСО, пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, а за пенсиите за осигурителен стаж и възраст - от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 6-месечен срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването. Ако документите са подадени след изтичане на 6-месечния срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването, пенсиите се отпускат от датата на подаването им. В случай, че осигурителното правоотношение не е прекратено то пенсия за осигурителен стаж и възраст не може да бъде отпусната.

LAN_306Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване


Време за изпълнение:0.0280 сек.,0.0040 от тях за заявки.БД заявки:15. Сървър памет:1,758kb