Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на НАП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Отразяване на фактура за закупуване на стоки.
ОТНОСНО: Отразяване на фактура за закупуване на стоки.
Във връзка с постъпило запитване с вх. № ...../25.11.2011г. при Дирекция "Обжалване и управление на изпълнението", в предвид на действащата през 2011г. нормативна уредба, Ви уведомяваме следното:
В запитването си посочвате следното: Закупили сте стоки от Румъния от голямо пазарно тържище. Към тях е приложена фактура с дата и печат, но без касова бележка. Предприятието няма регистрация по ЗДДС.
Поставяте следният въпрос: Може ли тази фактура да бъде заведена в счетоводството и как трябва да стане това?
Съгласно чл. 4, ал. 3 от Закона за счетоводството /ЗСч/ предприятията осъществяват счетоводството си на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство. На основание чл. 3, ал. 2 от ЗСч счетоводните документи, които постъпват в предприятието на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции. Изискванията към реквизитите на първичния счетоводен документ са подробно регламентирани в чл. 7 от ЗСч. Действащата към момента нормативна уредба не конкретизира вида на първичния счетоводен документ, но изисква той да отразява вярно стопанската операция.
За данъчни цели признаването на разходите се основава на документалната им обоснованост. Понятието "документална обоснованост" е дефинирано в чл. 10 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/. По силата на ал. 1 от същата правна норма, счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, отразяващ вярно стопанската операция. Съгласно чл. 10, ал. 4 от Закона за корпоративното подоходно облагане данъчно задължените лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство по ред, определен с наредба на министъра на финансите /Наредба № Н-18/13.12.2006г./, освен когато заплащането се извършва по банков път или чрез прихващане. Липсата на фискална касова бележка от фискално устройство, когато е налице задължение за издаването й, е основание за непризнаване на счетоводен разход за данъчни цели.
Видно от съдържанието на нормата изискването за използване на фискални устройства за регистриране на продажбите на стоки и услуги в българското законодателство има териториален характер и важи за случаите на сделки между лица, които по силата на наредба на министъра на финансите са посочени като задължени относно приложението й. Предвид горепосочените нормативни разпоредби за отразяване на стопанска операция по придобиването на стоки, в счетоводството на предприятието е необходимо да бъде спазено изискването за документална обоснованост и превод на български език на приложената към запитването фактура, издадена от румънския търговец. За признаването на счетоводен разход за данъчни цели в конкретния случай е необходимо документа да отговаря на изискванията на ЗСч и да отразява вярно стопанската операция по закупуването на конкретните стоки от Румъния.
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
Време за изпълнение:0.0348 сек.,0.0072 от тях за заявки.БД заявки:20. Сървър памет:3,676kb