Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на НАП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Данъчно третиране на брак на алкохолни напитки с неистински бандероли.
ОТНОСНО: Данъчно третиране на брак на алкохолни напитки с неистински бандероли.



Във връзка с постъпило писмено запитване с вх. № .....22.11.2011г. в Дирекция "ОУИ", Ви отговаряме с оглед приложимата нормативна база за 2011 година.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството извършва търговия на едро и дребно с храни, алкохол и др. стоки за бита. При проверка от Агенция "Митници" са установени налични количества алкохолни напитки с неистински бандероли. Същите са иззети от контролните органи в полза на държавата. Посочване, че стойността на тези стоково-материални ценности следва да отпишете от активите на дружеството като ги бракувате.
Във връзка с изложената фактическа обстановка поставяте следният въпрос:
С осчетоводените на разход бракувани алкохолни напитки, поради изземване, следва ли да се преобразува финансовия резултат в края на финансовата година? Може ли да се приложи чл. 28, ал. 3, т. 3 от ЗКПО?
Предвид недостатъчно изяснената фактическа обстановка относно извършеното нарушение, поради което се е наложило изземване на алкохолните напитки и взетото решение да се извърши брак изразяваме принципно становище.
Съгласно чл. 28, ал. 2 от ЗКПО не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси и брак на материални запаси.
Изключение от това общо правило са случаите посочени в ал. 3, когато разходите се дължат на:
1. непреодолима сила;
2. технологичен брак или промяна на физико-химичните свойства, установени с нормативен акт или с фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери;
3. изтичане срока на годност съгласно нормативен акт или фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери;
4. липси на стоки, произтичащи от търговска дейност в обекти, в които клиентите имат пряк физически достъп до предлаганите стоки, в размер до 0,25 на сто от размера на нетните приходи от продажби на съответния търговски обект.
Видно от запитването дружеството ще отрази счетоводен разход, формиран от отчетната стойност на активи при отписването им в резултат от отнемането им в полза на държавата. За да бъде приложима нормата на чл. 28, ал. 3, т. 3 от ЗКПО, която посочвате в запитването си, следва да е изпълнена нейната хипотеза, а именно "изтичане срока на годност съгласно нормативен акт или фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери". В конкретния случай, обаче причината за отразяване на счетоводен разход не е изтичане на срок на годност, нито пък могат да се определят обичайни за дейността размери. Извеждането на посочените по-горе активи от патримониума на предприятието е наложено във връзка с констатирано нарушение и наложена санкция при прилагане на определени изисквания на нормативен акт т.е. причината не е изтичане на срок на годност, а нарушение на нормативни разпоредби.
Предвид изложеното по-горе и на основание посочените норми от ЗКПО считаме, че за Вашето дружество не е налице основание за прилагане на чл. 28, ал. 3, т. 3 от материалния закон. При условие, че дружеството приеме да извърши брак на материални запаси следва да приложи изискванията на чл. 28, ал. 2 от ЗКПО и да увеличи счетоводния си финансов резултат за 2011г. При условие, че във връзка с така отчетените разходи се отчетат приходи на основание чл. 29 от ЗКПО те не се признават за данъчни цели до размера на непризнатите разходи.
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
Време за изпълнение:0.2142 сек.,0.1099 от тях за заявки.БД заявки:20. Сървър памет:3,690kb