http://www.account-bg.info/balansi/

Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на НАП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
третиране на плащания, извършени чрез POS-терминал

Относно: третиране на плащания, извършени чрез POS-терминал

Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- гр. … с вх. № … от 12.04.2011г., е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество Ви реализира приходите си от продажби само с ДФ по банков път. Възнамерявате да въведете POS – терминал за удобство на клиентите Ви.
Поставени са следните въпроси:
1.Следва ли задължително да използвате ФУ при въвеждането на POS– терминал?
2.Необходимо ли е POS -терминала да се регистрира в НАП?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос изразяваме следното становище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта. В ал. 3 на същия член е разпоредено, че фискалната касова бележка / фискален бон / е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства (обн., ДВ, бр. 106/2006г., изм. бр.7/2007г., изм. бр.79/2007г., изм. бр.77/2009г., изм. ДВ, бр.49 от 29.06.2010г.).
В чл. 3, ал 1 от Наредба № Н-18/2006г. е записано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство / ФУ / , освен когато плащането се извършва по банков път, чрез наличен паричен превод или чрез пощенски паричен превод, съгласно изискванията, посочени в същата алинея.
Съгласно чл. 25 от Наредба № Н- 18/2006г., независимо от документирането с първичен счетоводен документ лицата, задължени да използват ФУ, издават фискална касова бележка за всяка сума от продажба, с изключение на случаите, когато плащането е по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1 от Наредбата. Фискалната касова бележка се издава при извършване на плащането, като задължително се предоставя на клиента едновременно с получаване на плащането.
Съгласно цитираните разпоредби на ЗДДС и Наредба № Н- 18/2006г., за всяко плащане, което е извършено чрез POS- терминал с дебитни или кредитни карти, се издава фискална касова бележка от регистрирано в НАП фискално устройство.
За постигане на по- детайлна и ясна отчетност в случай на извършване на плащания, различни от тези в брой, за приключване на фискалната касова бележка би могло да се използва някой от допълнителните клавиши за плащане с подходящо програмирано наименование / например : „ с карта ” /.
Прилагането на такъв начин на програмиране и регистриране позволява в рамките на деня сумата, платена с карта чрез POS– терминал, да бъде визуализирана чрез пускане на дневен финансов отчет. В отчета тази сума се отпечатва на отделен ред заедно с програмираното наименование.
Видно от посочените по- горе разпоредби, за Вас не възниква задължение за регистриране на POS– терминала в НАП.
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
202 Продуктивни и работни...

Чрез сметка 202 се отчитат продуктивните животни от основните стада, както и животните, използвани за работна сила. Като инвентарен обект...


402 Доставчици по...

Чрез сметка 402 се отчитат вземанията на предприятието от доставчиците за преведените им авансово суми срещу бъдещи доставки на активи...


123 Печалби и загуби от текущата година...

Чрез сметка 123 се отчита крайният финансов резултат (печалбата или загубата) от дейността на предприятието. В края на отчетния период...


426 Вземания по записани дялови...

Чрез сметка 426 предприятията отчитат сметните си отношения със съдружниците за записаните от тях, но невнесени дялови...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0317 сек.,0.0080 от тях за заявки.БД заявки:21. Сървър памет:2,089kb