http://www.account-bg.info/balansi/

Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на МТСП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Бащата на детето ни има ли право да ползва отпуск по чл.167а, тъй като нямаме сключен граждански брак, но живеем в едно домакинство и детето е признато от него? В случай,че бащата има това право, възможно ли е аз като майка да ползвам отпуска му по чл.167а с негово съгласие?
Съгласно разпоредбата на чл. 167а, ал. 1, изр. 1-во от Кодекса на труда (КТ) след използване на платения отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 1 от КТ всеки от родителите, ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Това означава, че право на ползване на този вид отпуск има всеки от родителите на детето, като законът не поставя изискване за наличие на брак между тях.
Правото неплатен отпуск в размер на 12 месеца да се ползва само от единия родител (като другият родител няма право на отпуск) е регламентирано в чл. 167а, ал. 4 от КТ: “Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.”
В хипотезата на т. 1, когато родителите не се в брак, един от тях, който се грижи за детето, има право отпуск в размер на 12 месеца, но само ако не живее в едно домакинство с други родител.
Предвид горното, всеки от Вас като родител на детето има право на 6 месеца неплатен отпуск.
В чл. 167а, ал. 1 КТ бяха приети промени (ДВ, бр. 7 от 24 януари 2012 г.) и по силата на създаденото изр. 2-ро всеки от родителите (осиновителите) на дете до 8-годишна възраст да може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие. В ДВ, бр. 19 от 6 март 2012 г. бяха обнародвани и промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО). В чл. 49 е създадена нова ал. 5, с която се регламентира изискването родителят (осиновителят), който желае да ползва част от отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 от КТ в размер до 5 месеца, да приложи към заявлението за ползване на отпуска писменото съгласие на другия родител.
С оглед на горното е възможно Вие като майка да ползвате със съгласието на бащата на детето част от неговия отпуск (не повече от 5 месеца), като към писменото заявление за ползване на отпуска, което се подава до Вашия работодател най-малко 10 работни дни преди датата, посочена като начало на ползването на отпуска, следва да приложите писменото съгласие на другия родител. Няма установен образец на писменото съгласие, който да е приложение към НРВПО, но от него трябва да става ясно, че бащата на детето дава съгласие част от неговия отпуск (до 5 месеца) да се ползва от Вас, като майка на детето, като се посочи конкретният размер на отпуска, за който се дава съгласие.
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
121 Непокрита загуба от минали...

Чрез сметка 121 се отчита загубата от минали години. Сметка 121 се дебитира в началото на отчетния период с дебитното салдо на водената...


724 Приходи от валутни...

Чрез сметка 724 се отчитат положителните разлики от промяна на валутните курсове при обмяна на валута и при други валутни...


401...

Чрез сметка 401 се отчитат задълженията по обикновени доставки на активи или услуги. Аналитичното отчитане към сметка 401 може да се...


453 Разчети за данък върху добавената...

Чрез сметка 453 предприятията отчитат сметните си взаимоотношения с държавата като платци на данъка върху добавената стойност. Към...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0322 сек.,0.0072 от тях за заявки.БД заявки:21. Сървър памет:2,087kb