Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на МТСП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Уча във висше учебно заведение задобно обучение от 2009 г. Тази година смених местоработата си. Въпросът ми е: Новият работодател има ли право да даде съгласие за ползване на ученически отпуск след като при кандидатстването ми не ми е бил работодател, съответно нямам неговото съгласие за кандидатстване?
Уважаема госпожа Димитрова, Съгласно чл.169, ал.1 от КТ, работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година. Няма пречка новия работодател да даде съгласие за ползване на този отпуск. Съгласно чл. 52 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, съгласието на работодателя по чл. 169, 170 и 171 КТ се дава в писмена форма за всеки отделен случай. В чл. 171, ал.2 от КТ е предвидено, че когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина.Този неплатен отпуск се признава за трудов стаж - ал.3 на чл.171 от КТ.
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
Време за изпълнение:0.0352 сек.,0.0060 от тях за заявки.БД заявки:20. Сървър памет:3,662kb