Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на МТСП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Работя на трудов договор като работата ми е непрекъснато свързана с компютър. Ако вследствие на работата ми зрението ми намалее и имам предписание от лекар да сложа очила, работодателя длъжен ли е да плати за тях?
Съгласно чл.9, ал. 1 от Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи, работодателят следва да осигури преглед на очите и оценка състоянието на зрението на лицата, работещи с видеодисплеи, от специалист по очни болести:
1. преди започване на работа с видеодисплеи;
2. един път на три години за лицата, ненавършили 40 години, и ежегодно за лицата, навършили 40 години;
3. при оплаквания от смущения на зрението, които могат да се дължат на работа с видеодисплеи.
Следователно, ако сте лице работещо на видеодисплей по смисъла на наредбата, следва да уведомите работодателя си за смущения в зрението и да изискате да Ви осигури преглед от специалист по очни болести. Ако при прегледа, осигурен от работодателя, са Ви предписани средства за корекция на зрението, задължение на работодателя е да ги осигури за своя сметка – чл. 9, ал. 2 от наредбата. /ДК/
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
Време за изпълнение:0.3635 сек.,0.1140 от тях за заявки.БД заявки:20. Сървър памет:3,659kb