http://www.account-bg.info/balansi/

Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на МТСП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Всеки работодател трябва да предели периодичността на извършването на измерванията на факторите на работната среда, един от които е осветеността. В чл. 381 на Наредба № 16-116 е посочен период за периодично измерване на осветеността в работните помещения - ежегодно. Може ли да се определи периодичност на измерване на осветеността по-голяма от 1 г?
Съгласно чл. 10, ал.1, т.6 на Наредба № 5 за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска (ДВ, бр. 47 от 1999 г.), данните от измерванията на факторите на работната среда могат да бъдат един от източниците на информация за оценяване на риска. Оценката на риска се преразглежда в случаите, посочени в чл. 11 от Наредба № 5. Периодичността на оценяване на риска се определя от работодателя, в зависимост от установения риск и в съответствие с изискванията на нормативните актове. От тук произтича и различната периодика на измерванията на показателите на работната среда.
По отношение на осветеността следва да се има предвид и изискването на чл. 78 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, съгласно което в процеса на експлоатация трябва да се поддържат проектните, количествените и качествените показатели на осветителните уредби и на устройствата за осветление. В тази връзка, измервания за осветеност се правят и с цел установяване на качествените показатели на осветителните уредби и устройства по реда на действащата нормативна уредба - Наредба № 16-116 за техническа експлоатация на енергообзавеждането (ДВ, бр.26 от 2008 г.). Съгласно чл. 381, т.1 от Наредба № 16-116, най-малко един път в годината се измерват степента на осветеност в контролните точки и нивото на общата осветеност.
Наредба № 16-116 за техническа експлоатация на енергообзавеждането (ДВ, бр.26 от 2008 г.) е издадена от министъра на икономиката и енергетиката. За отговор на конкретни въпроси и указания по прилагането на наредбата следва да се обръщате към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (§ 5 от ПЗР).
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
242 Амортизация на дълготрайни нематериални...

Чрез сметка 242 се отчитат амортизациите на дълготрайни нематериални активи. Сметка 242 се дебитира със сумата на начислените до момента...


252 Провизии за вземане от...

Сметка 252 е корективна. Тя не може да има дебитно салдо. Сметка 252 се дебитира при отписване от баланса на несъбираеми вземания от...


604 Разходи за...

Чрез сметка 604 се отчитат разходите за възнаграждения, определени със сключените договори, доплащанията по Кодекса на труда и други...


729 Други финансови...

Чрез сметка 729 се отчитат финансови приходи, които не се отчитат чрез предходните сметки от групата. Сметка 729 се дебитира при нейното...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0277 сек.,0.0075 от тях за заявки.БД заявки:21. Сървър памет:2,083kb