Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на МТСП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Напуснах работа и въпроса ми е до колко време трябва дами се оформи трудовата книжка?

Разпоредбата на чл. 350, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/ регламентира, че при прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя. При незаконно задържане на трудовата книжка след прекратяване на трудовото правоотношение работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял, съгласно чл. 226, ал. 2 КТ. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя. В този случай законът не предвижда обезщетение за неимуществени вреди. Работодателят няма право да задържа трудовата книжка, независимо от причината, поради която го прави. Трудово-правен спор във връзка с несвоевременно предаване на трудовата книжка и претърпените от това вреди се решава по съдебен ред. Работникът или служителят има право да предяви иск пред съда в 3-годишен давностен срок за изплащане на обезщетение по реда на чл. 226 КТ, който започва да тече от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо /в случая от деня на прекратяване на трудовото правотношение/. За допуснато от работодателя Ви нарушение на трудовото законодателство, можете да сигнализирате и съответната дирекция "Областна инспекция по труда".
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
Време за изпълнение:0.0274 сек.,0.0056 от тях за заявки.БД заявки:20. Сървър памет:3,659kb