Каталог Избрано от системата Въпроси и отговори на МТСП

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Млада майка, която не е в брак с другия родител, но живее в едно домакинсктво с него, може ли след ползване на 6-те месеца неплатен отпуск по чл.167 а , да ползва още шест със съгласието на бащата на детето ?

Съгласно чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труд /КТ/, след използване на платения отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, всеки от родителите, ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Законът въвежда принципа на индивидуалното право на всеки един от родителите на детето да ползват този вид отпуск. Това означава, че правото на ползване на този вид отпуск е лично право на всеки от родителите на детето. Предвидена е законова възможност този отпуск да се ползва в размер на 12 месеца от родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, но само в случаите, когато не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него – чл. 167а, ал. 4, т. 1.
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
Време за изпълнение:0.0242 сек.,0.0057 от тях за заявки.БД заявки:20. Сървър памет:3,659kb