http://www.account-bg.info/balansi/

Въпроси и отговори - архив - това е архив на въпроси задавани в сайта през 2008 и 2009 г.

Въпрос
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Въпрос: Вече за втори път прочитам Вашите отговори за възнаграждение по ДУК начислен за м.12.2008г и изплатен през м.01.2009 година,че не се увеличава финансовия резултат, а бях на курс и там указанията бяха, че задължително се увеличава финансовия резултат напр. на назначено лице по ДУК в ЕООД независимо че този договор е приравнен на трудов.Объркана съм как да постъпя.Извинявайте че отново пиша, но този въпрос ме вълнува и Ви вярвам?
Отговор: Първо искам да отбележа, че аз не се имам за последна инстанция и не изключвам възможността да греша. Всичко написано от мен този и други въпроси отразява моето мнение и се базира на личния ми опит и анализа на нормативната база и не е задължително за прилагане.

Моите мотиви за това ми мнение са следните:

1. Дговорите за УК са приравнени на трудови за целите на данъчното облагане.

2. Защо е създадена регулацията въведена с чл. 42 от ЗКПО?

Защото беше масова практика в предходни години да се начисляват несъществуващи доходи за дължими наеми, лихви и др. подобни, с които се намаляваха дължимите данъци на предприятията, а физическите лица не декларираха доходи защото не са изплатени.
Понеже и в момента физическите лица не декларират доходи, които не са изплатени, това е причината за въвеждането на този регулаторен режим за такива доходи.

Доколкото ДУК е приравнен на трудов договор, задълженията по начислените възнаграждения, задължително се декларират и внасят с декларация 6 най-късно до края на следващия месец, независимо от това дали са изплатени или не, няма как да се нанесе щета за бюджета и тези разходи не е изгодно да се ползват за регулиране на финансовия резултат от предприятията.
Основно поради тази причина смятам, че ако се придържаме към духа и идеите на закона, не би следвало да коригираме финансовия резултат с начислените, но неизплатени възнаграждения по ДУК.

Отново искам да отбележа, че това е моето тълкувание на закона и не сте длъжни да се съобразявате с него, можете да постъпите съгласно вашето формирано мнение по въпроса, след като сте се запознали с менията на другите.

Също така съм длъжен да отбележа, че лекторите по всички курсове също са хора и също не са непогрешими, така, че не вярвайте на всичко казано и написано съвсем безрезервно.

Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
252 Провизии за вземане от...

Сметка 252 е корективна. Тя не може да има дебитно салдо. Сметка 252 се дебитира при отписване от баланса на несъбираеми вземания от...


701 Приходи от продажби на...

Чрез сметка 701 се отчитат постъпленията от продажби на продукция, създадена от предприятието, както и формираният резултат от...


496 Разчети по...

Чрез сметка 496 предприятията отчитат своите вземания и задължения във връзка с начисляването и изплащането на изискуемите и дължимите...


111 Общи...

Чрез сметка 111 се отчитат създадените резерви чрез заделяне на част от печалбата, предназначени за покриване на загуби или други...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0428 сек.,0.0105 от тях за заявки.БД заявки:21. Сървър памет:2,087kb