http://www.account-bg.info/balansi/

Въпроси и отговори - архив - това е архив на въпроси задавани в сайта през 2008 и 2009 г.

Въпрос
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Въпрос: Лице работи във фирмата от 2001 г. От 01.11.2009 г. прекратяваме трудовия му договор. Въпросът ми е : За целия период на трудов стаж, работника не е ползвал платен годишен отпуск. Имаме ли право да му изплатим обезщетение за тези години - и какво е основанието за това?
Отговор: Не само, че имате право, но имате и задължение да го направите. Основанието е Кодекс на труда:


Обезщетение за неизползуван платен годишен отпуск

Чл. 224. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползувания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Обезщетението по предходната алинея се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Платеният отпуск за обучение на учащи се и на докторанти без откъсване от производството и за приемен изпит в учебно заведение, когато не бъде използуван, не се обезщетява парично.
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
614 Разходи за организация и...

Чрез сметка 614 се отчитат разходите, които са свързани с общото...


503 Разплащателна сметка в...

Чрез сметка 503 предприятията отчитат паричните средства, намиращи...


604 Разходи за...

Чрез сметка 604 се отчитат разходите за възнаграждения, определени...


302...

Чрез сметка 302 се отчитат: - Материалите на предприятието,...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0528 сек.,0.0174 от тях за заявки.БД заявки:21. Сървър памет:3,662kb