http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Счетоводство

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Ел. енергия и вода-в кои сметки?
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Автор Отговор
Диди1
Sun Jan 31 2010, 12:32PM Цитирай
Гост
В кои сметки осчетоводявате ел. енергията и водата-601 или 602.Т.е за какви разходи ги смятате -за външни услуги или за материали? Аз до сега ги осчетоводявах в 602,обаче сега като попълвам статистическия отчет виждам,че точно тези разходи ги смятат за разходи на суровини и материали.Говоря за обикновена фирма,която ползва ел.енергия само за осветление и отопление ,а не за производствени разходи.

Най-отгоре
Гост
Sun Jan 31 2010, 12:45PM Цитирай
Гост
Правилно сте си ги осчетоводявали. Тези вода и ел. енергия в статистическия отчет се отнасят за произвидствени предприятия - разходи за производство.
А "обикновенните" фирми трябва да си ги осчетоводяват в 602 като външни услуги.
Най-отгоре
Гост
Mon Feb 01 2010, 08:52AM Цитирай
Гост
Аз не съм съгласна - ток и вода задължително в сметка 601
Най-отгоре
Гост
Mon Feb 01 2010, 09:55AM Цитирай
Гост
Аков предишнигодинисте ги осчетоводявалив 602 -продължавайте така, в противен случай ще трябва да си рекласифицирате разходите и за предходната година.
Най-отгоре
Полина
Wed Feb 03 2010, 01:45PM Цитирай
Регистриран потребител #1249
Регистриран: Wed Nov 04 2009, 02:14PM
съобщения: 6
И аз мисля, че е в 601 и така ги осчетоводявам.
Най-отгоре
Гост
Wed Feb 03 2010, 05:26PM Цитирай
Гост
Първият отговор е верен. Разходите, които непроизводствените предприятия правят за ел.енергия и вода се осчетоводяват в 602. Те не използват стойността на енергията и водата, а заплащат услугата по водоснабдяване или електроснабдяване (в тази услуга по ел.снабдяване е и себестойността на ел.енергията, но тя не се включва в друго производство). Производствените предприятия включват стойността на произведената ел.енергия и нейната доставка в себестойността на произведената продукция - затова ел.енергията тогава се включва в с/ка 601. Относно водата в производствените предприятие има много тълкувания. Попринцип тя се води като всеобщ ресурс и няма стойност, но това е от икономическа гледна точка. На практика обаче също може да се отнесе като част от суровините по производството. Затова и двата варианта са удачни - по 601 или 602.
Най-отгоре
Гост
Thu Feb 04 2010, 05:13PM Цитирай
Гост
вода, ток, телефон са ни учили че отиват в 602, защото разходите за тях фирмата има няма печалба плаща, т.е вали гърми без ток,вода и телефон и т.н интернети и др. не може. Но вече в зависимост от х-ра на дейността трябва да се преценява, защото може да се п-водств.предприятие което влага вода или ел.енергия в процеса на производство.
Най-отгоре
Анонимен
Thu Feb 11 2010, 10:24AM Цитирай
Гост
като чета дискусията се обърках в Автомивка разходите за водата и тока са за външни услуги или материали?Благодаря предварително.
Най-отгоре
Анонимен
Thu Feb 11 2010, 10:30AM Цитирай
Гост
Анонимен написа ...

като чета дискусията се обърках в Автомивка разходите за водата и тока са за външни услуги или материали?Благодаря предварително.

Външни услуги са.
Най-отгоре
Анонимен
Thu Feb 11 2010, 10:36AM Цитирай
Гост
Благодаря и аз така ги водя но се замислих.Лек ден
Най-отгоре
Анонимен
Thu Feb 11 2010, 02:22PM Цитирай
Гост
Ние сме производител на антени, но ел. енргията и водата ги осчетоводяваме по 601

Най-отгоре
Анонимен
Thu Feb 11 2010, 04:09PM Цитирай
Гост
Щом произвеждате значи сте производствено предприятие а автомивката е услуги .Моля включете се колеги
Най-отгоре
Анонимен
Thu Feb 11 2010, 06:06PM Цитирай
Гост
Това да ли е производствено предприятие или друго не е от значение. От значение е за какво се използва тока и водата. Ако се влага в производството и чрез него се формира себестойност - се отчита в 601 сметка. А ако се използва за извършване на услуги - например автомивка, или за осветление на стаята на директора на производственото предприятие - тогава е в 602 - външни услуги.
Най-отгоре
Анонимен
Thu Mar 15 2012, 05:40PM Цитирай
Гост
някой би ли представил всички счетоводни записвания
Най-отгоре

Бърз отговор:

Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF