http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Осигуряване
 
<< Предишна тема | Следваща тема >>
ВТОРО МАЙЧИНСТВО.
Отиди на страница  [1] 2 Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Автор Отговор
Дари
Fri Jan 29 2010, 02:37PM Цитирай
Регистриран потребител #1553
Регистриран: Fri Jan 29 2010, 01:44PM
съобщения: 4
ОБЕЩЕТЕНИЕТО ЗА ПЪРВО ДЕТЕ Е ДО 08.06.2010 Г., ОТ 09.06.2010Г. ЗАПОЧВА ВТОРАТА ГОДИНА /ОТПУСК ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО 2 Г.- ДЪЩЕРЯ МИ ЩЕ ПОЛУЧАВА ПО 240 ЛВ. НА МЕСЕЦ/.ТЕРМИНА Й Е НА 29.08.2010 Г.,ОТ 15.07.2010 Г. ЩЕ Й БЪДЕ ИЗДАДЕН БОЛНИЧЕН, В КОЙТО 45 ДНИ ЩЕ БЪДАТ ПРЕДИ РАЖДАНЕ.ИНТЕРИСУВА МЕ ДАЛИ ИМА СМИСЪЛ, А И ДАЛИ Е ВЪЗМОЖНО ЗА ПЕРИОДА 09.06-30.06.2010 Г. ДА Й СЕ НАЧИСЛИ ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК. ТОВА НАЧИСЛЕНИЕ ЩЕ Й СЕ ОТРАЗИ ЛИ ПРИ ИЗЧИСЛЯВАНЕТО НА БОЛНИЧНИЯ ИЛИ ЩЕ СЕ ВЗЕМЕ В ПРЕДВИД БАЗАТА ВЪРХУ КОЯТО СА ИЗЧИСЛЯВАНИ ПЪРВАТА БРЕМЕННОСТ И МАЙЧИНСТВО? БЛАГОДАРЯ ВИ!


[ Редактирано Thu Feb 04 2010, 02:25PM ]
Най-отгоре
Гост
Fri Jan 29 2010, 03:34PM Цитирай
Гост
Много хубаво дете, ама дали точно във този счетоводен форум му беше мястото да се похвалите с неговите снимки.
А на въпроса: Няма как да ви се отговори конкретно на въпроса с информацията която сте дали.
При изчисляване на новия болничен ще се вземе база 12 месеца назад ако има прекъсване между двата вида болничен за база ще се вземат 12 преди датата на втория болничен, а а ко няма прекъсване ще остане старата база.


[ Редактирано Sat Dec 03 2011, 11:49PM ]
Най-отгоре
Гост
Tue Feb 02 2010, 11:15PM Цитирай
Гост
От 15.07.2010г. началото на първия болничен за 45 к. дни за бременност и раждане за второто дете, дъщеря Ви има право и на обезщетение за браменност и раждане по чл. 50 от КСО - до 410 к. дни и на обезщетение по чл. 54 от КСО - 50 % от обезщетението за отглеждане на първото дете. Изплаща се до навършване на 2-годишна възраст.
Най-отгоре
Дари
Thu Feb 04 2010, 02:27PM Цитирай
Регистриран потребител #1553
Регистриран: Fri Jan 29 2010, 01:44PM
съобщения: 4
Съжалявам, не познавам достатъчно сайта. Възползвах се от възможността за прикрепяне на файл. А сега във връзка с въпроса ми: Има ли право на пла­тен го­ди­шен от­пуск по чл. 155, ал. 2 от Ко­дек­са на тру­да една майка, в този момент и при тези обстоятелства.т.е. за периода 09.06.2010 - 30.06.2010 г.. Страхувах се дали ще й уважат молбата, но вече разбрах, че има законно основание да й се начисли такъв. Права ли съм?
Най-отгоре
Гост
Thu Feb 04 2010, 02:34PM Цитирай
Гост
Права сте да.
Най-отгоре
Анонимен
Sun Aug 22 2010, 04:13PM Цитирай
Гост
Попаднах на този форум в търсене на информация за второ майчинство. Ако някой разбере какво искам да питам въобще, че са ми много въпросите. В момента съм в майчинство с първото си дете, което се роди на 3.09.2009 г. В края на февруари очаквам да се роди второто ми дете. Кой е най-добрият вариант за получаване на високо майчинство за него. Едни ме съветват да се върна на работа за известно време след изтичане на първата година, а след това в болничен до раждане на второто дете, други ми казват, че така или иначе ще ми е 240 лв. второто майчинство, въпреки че за първото съм се осигурявала на висока база. Каква всъщност ще ми е базата за второто майчинство за 12 месеца назад от евентуалния февруари, когато се очаква раждането - сумите, които съм получавала като майчинство, евентуални осигуровки и болничен след това или МРЗ. Благодаря ви предварително
Най-отгоре
Анонимен
Sun Aug 22 2010, 06:23PM Цитирай
Гост
Базата за изчисляване на болничните за бременност и раждане ще бъде МРЗ - за времето, през което сте била в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. и обезщетението, което сте получавали докато сте били в болнични (до края на първата година на бременността), т.е. зас периода септември 2009 - януари 2010 - МРЗ, а за периода януари 2009 - август 2009 - сумата на обезщетението.
Ако през септември се върнете на работа и до излизане в отпуск за бременност и раждане се осигурявате на висока сума, ще получите по голямо обезщетение за времето на болничния за бременност и раждане (1 година след раждането).
Естествено нищо не се знае, защото по нова година нищо чудно да променят някакви закони и наредби и да няма никаква полза от това, че сте се върнали на работа.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Aug 23 2010, 09:19PM Цитирай
Гост
Благодаря много за бързия и конкретен отговор. Почти ми се изясниха нещата. Още един въпрос, ако може да ми разясните - ако изляза в болничен няколко дни преди края на първата година от майчинството, колко ще ми плащат до раждането на детето, пак ли за база ще вземат МРЗ за болничния или ще гледат предните 6 месеца обезщетението за майчинство? Така няма и да ми се налага да се осигурявам, както казвате сменят законите всеки ден.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Aug 23 2010, 11:36PM Цитирай
Гост
Ако не излезете в болнични, ще ви плащат 240 лв. след като изтече първата година, а ако излезете в болнични преди да изтече първата година (в която вие всъщност сте в болнични) просто ще минете т един вид болнични в друг вид болнични и базата ще бъде същата, като до сега, но ще ви плащат не 90, а 80 % от нея.
Най-отгоре
Дари
Fri Aug 27 2010, 07:54AM Цитирай
Регистриран потребител #1553
Регистриран: Fri Jan 29 2010, 01:44PM
съобщения: 4
Здравейте, възникнаха и нови въпроси!
Първото дете е родено на 30,05,2009 г.-второто се роди на 19,08,2010 г. Удостоверението за раждане на детето все още не е готово. Въпросът ми е:Ако бъде издаден на 01,09,2010 г.,ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ
изплащане на парично обезщетениеза отглеждане на малко дете
на основание чл. 54 КСО/Приложение № 4 към чл. 5/ с втория по ред болничен лист бъдат предадени от работодателя в НОИ не до 31,08,2010 г., а след 01,09,2010 г.,какво ще се случи ....

Най-отгоре
Дари
Fri Aug 27 2010, 08:18AM Цитирай
Регистриран потребител #1553
Регистриран: Fri Jan 29 2010, 01:44PM
съобщения: 4
Вторият ми въпрос е: При същите обстоятелства, какъв набор от документи и съответно пред кой работодател трябва да се представят, за да може бабата на децата да излезе в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. за първото дете? Т. е.обезщетението по чл. 54 от КСО - 50 % от обезщетението за отглеждане на първото дете да не го получава майката на децата?

Най-отгоре
Анонимен
Fri Aug 27 2010, 08:25AM Цитирай
Гост
Дари написа ...

Вторият ми въпрос е: При същите обстоятелства, какъв набор от документи и съответно пред кой работодател трябва да се представят, за да може бабата на децата да излезе в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. за първото дете? Т. е.обезщетението по чл. 54 от КСО - 50 % от обезщетението за отглеждане на първото дете да не го получава майката на децата?



Е това е вече въпрс. Въобще не е сигурно че може така. За да може бабата да ползва отпускът за отглеждане на дете до 2 г. трябва майката да работи, а тя няма да работи. Тя идеята е майката да внася осигуровки, а бабата да ги получава.
За всеки случай се обърнете за консултация към НОИ, н според мен няма да стане това дето бабата ще ползва отпускът.

Най-отгоре
Петя
Mon Nov 15 2010, 04:21PM Цитирай
Гост
Здравейте! Надявам се, че въпросите ми ще намерят отговор именно тук! Детето ми е на 2 години и 5 месеца. Прекъснах майчинството си след 2-рата година. Детето го гледа баба му. За съжаление след връщането ми ме усигиряват на по-ниска заплата. Сега ако планирам второ майчинство, кой вариант е за предпочитане? Има ли такава възможност, да се върна отново в майчинство (третата година е неплатена) и да се слеят двете майчинства. Или да работя докато забременея? И колко месеца са нужни работа за второ майчинство? Благодаря ви предварително!
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 15 2010, 04:26PM Цитирай
Гост
Второ майчинство ще получите, ако към датата 45 дни преди раждане работите по трудов договор, независимо от това колко месеца преди това сте работили.
А да слеете двете майчинства няма как да стане.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Aug 15 2011, 12:49AM Цитирай
Гост
imam dete na 11 meseca polu4avam 600 lv mai4instvo,bremenna sam s vtoro vav vtori mesec.Kakvo mai4instvo 6te vzema s vtoroto,moga li da izlezna v bolni4en predi da sam zapo4nala da polu4avam minimalno mai4instvo t.e ot treti mesec da sam v bolni4en s vtoto dete ili trqbva da se varna na rabota parvo?
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Mon Aug 15 2011, 08:12AM Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: Tue Feb 02 2010, 01:23PM
съобщения: 3861
След като дететоо ви е на 11 месеца вие и сега сте си в болнични.
И пишете на кирилица, моля!
Най-отгоре
Анонимен
Mon Aug 15 2011, 11:40AM Цитирай
Гост
Извинявам се.Как мога да постъпя -до навършване на една година на първото ми дете,ще бъда в трети месец с второто бебе,ще мога ли да прекратя първото майчинство и да ползвам болничен за бременност за второто дете.До сега получавам 600 лв.Благодаря Ви!
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Mon Aug 15 2011, 11:54AM Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: Tue Feb 02 2010, 01:23PM
съобщения: 3861
Ще можете да прекратите майчинството си и да излезете в болнични. По правило наличието на болнични прекратява всички други отпуски и се заменят с отпуск по болест.
Най-отгоре
павлина
Sat Dec 03 2011, 03:51PM Цитирай
Гост
Здравейте и от мен! Моят случай е следният-бременна съм с второто си дете:
Термин: 11.07.2012г. Влизат в сила новостите при изчислението на майчинството 24 месеца назад. Моите осигурителни доходи са следните:
април 2010-юли 2010 - ( 4 мес )обезщетение майчинство - осигур. доход 500 лв ,
август 2010 - април 2011(9 мес.) - обезщетение за майчинство, т.е. 240 лв.
Май 2011-април 2012(11 мес) - 530 лв. осигур. доход

Ще падне ли драстично обезщетението ми за майчинство след раждането на второто ми дете ако ползвам болнични преди този, който се издава 45 дена преди термин? И изобщо правилно ли изчислявам като вземам предвид базата от 240 лв.като осигурителен доход времето, когато съм била по майчинство с първото ми дете до навършването му на 2 год. Много Ви благодаря предварително!
Най-отгоре
Анонимен
Sat Dec 03 2011, 04:02PM Цитирай
Гост
Много е рано да се изчислява каквото и да е. Първо никакви промени не са влезлив сила, само си се говори по телевизията. До тогава време много. По принцип всеки болничен, който ползвате води до намаление на базата за изчисляване на обезщетението. Във всеки случай е по-добре да получавате по-малко обезщетение, но да се гриите добре за здравето си - вашето и на бебето, отколкто да поемате рискове и да ходите на работа с някакви проблеми.
Най-отгоре

Бърз отговор:

 

Отиди на страница  [1] 2   Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
http://www.account-bg.info/e107/oferta.php
Ако искате да рекламирате тук
Ако желаете да рекламирате вашия бизнес при нас, можете да разгледате нашата оферта за реклама.
Описание на счетоводните сметки
111 Общи...

Чрез сметка 111 се отчитат създадените резерви чрез заделяне на част от печалбата, предназначени за покриване на загуби или други...


107 Сметка на...

Чрез сметка 107 се отчитат личните вноски на собственика и получените от него суми през отчетния период. Подходяща е за отчитане на...


207 Разходи за придобиване на дълготрайни материални...

Чрез сметка 207 се отчитат: фактически извършените разходи за строителство на различни обекти по стопански начин и чрез възлагане;...


151 Получени краткосрочни...

Чрез сметка 151 се отчитат получените краткосрочни заеми. Заемите в чуждестранна валута се оценяват по централния курс на...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.4555 сек.,0.0812 от тях за заявки.БД заявки:38. Сървър памет:5,222kb