http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Тема на деня :: Актуални теми
 
<< Предишна тема | Следваща тема >>
Прекратяване на Трудов Договор и ТЕЛК
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
Стан
пн мар 13 2017, 05:43 Цитирай
Регистриран потребител #8433
Регистриран: пн мар 13 2017, 05:30
съобщения: 2
Наложи се една неочаквана операция и дълго време бях в болничен. Притеснявам се, че сега като се върна на работа може да ме изненадат неприятно. Трудовият ми договор е безсрочен и съм представил ТЕЛК 91 процента с право на работа. Въпросът ми е мога ли да бъда съкратен или уволнен и как да реагирам ако ми бъде връчено предизвестие? Ако това се случи имам ли право на обезщетение от БТ и инвалидна пенсия.Ще съм много благодарен за отговорите...
Най-отгоре
Анонимен
вт мар 14 2017, 07:16 Цитирай
Гост
След като сте с ТЕЛК, за да прекратят договора Ви поради закриване на част от предприятието или съкращаване на щата; намаляване на обема на работата; поради липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;както и при дисциплинарно уволнение, работодателят трябвя дя вземе разрешение от Инспекцията по труда и становище от ТЕЛК. Дали ще получи разрешение или не не се знае. При всеки случай е различно.
Горното не означава, че не може да измисли начин да прекрати договора на друго основание. Повечето от останалите основания са с Ваше съгласие, а други - лесно оборими от съда.
Какво да направите:
1. В никой случай не подписвайте по взаимно съгласие.
2. Не давайте предизвестие за напускане.
3. Ако Ви предложат преминаване на друга длъжност със срок на изпитване, това означава, че се готвят да Ви изгонят по чл. 71. Дали ще приемете или не - зависи от целите Ви.
4. Ако искат да дадете съгласие за преминаване на безсрочния ТД в срочен - готвят Ви прекратяване с изтичането на срока на договора иил завършването на работата. Дали ще приемете или не - зависи от целите Ви.
5. Ако в момента трудовия Ви договор е със срок на изпитване и този срок още не е изтекал - тогава няма какво да говорим - спокойно могат да прекратят договора по чл. 71. Напомням, че периодите на отсъствия /отпуски, болнични.../ удължават срока на предизвестието.

Сега за борсата - инвалидната пенсия не пречи да получавате И обезщетение за безработица. За да получавате такова, трябва да имате 9 месеца /общо, може и разпокъсано/ с трудов договор през последните 15, да не сте осигурен на друто основание /друг ТД, фирма, ЕТ.../, да не сте пенсионер по възраст и да не сте учащ се. Болничните се броят за стаж в тези 9 месеца.
Ако напуснете по взаимно съгласие, по Ваше желание или при дисциплинарно уволнение - обезщетението е 4 месеца по около 150 лв месечно
Ако през последните 3 години сте получавал обезщетение за безработица, то сега ще имате право само на 4 месеца по около 150 лв месечно, независимо от начина на прекратяване на ТД.
Ако ТД е прекратен по желание на работодателя или с изтичане срока на ТД /чл. 328 в повечето точки, чл. 325, ал.1, т. 3, 4, 5, чл. 71, чл. 331 и други/ - обезщетението ще е от 4 до 12 месеца според общия трудов стаж и в размер на 60% от средния осигурителен доход през последните 24 месеца

И накрая - най-добре е да оздравеете и да си продължите същата работа. Особено ако Ви харесва.
Успех!
Най-отгоре
Стан
вт мар 14 2017, 09:25 Цитирай
Регистриран потребител #8433
Регистриран: пн мар 13 2017, 05:30
съобщения: 2
Благодаря много за отговора. Точно това ме интересуваше. Съжалявам само, че сте анонимен и няма как лично да ви благодаря. Независимо от това най-вече ви желая Здраве, колкото и шаблонно да звучи няма по-важно нещо или работа от него. Отново Благодарности!
Най-отгоре

Бърз отговор:

 

  Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
411...

Чрез сметка 411 се отчитат вземанията на предприятията по продажби на активи или извършване на услуги. Аналитичното отчитане към...


121 Непокрита загуба от минали...

Чрез сметка 121 се отчита загубата от минали години. Сметка 121 се дебитира в началото на отчетния период с дебитното салдо на водената...


152 Получени дългосрочни...

Чрез сметка 152 се отчитат получените дългосрочни заеми. Заемите в чуждестранна валута се оценяват по централния курс на...


704 Приходи за бъдещи...

Чрез сметка 704 се отчитат приходите, за които още при получаването им е известно, че се отнасят за бъдещи периоди. Чрез тази сметка се...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0532 сек.,0.0158 от тях за заявки.БД заявки:31. Сървър памет:2,543kb