http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Тема на деня :: Актуални теми

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Конституционният съд реши - Отменяме единната сметка
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
Иван Минков
пт фев 07 2014, 06:23 Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: вт фев 02 2010, 11:23
съобщения: 4082
Конституционният съд (КС) е отменил единната сметка за приходите, с която отпадна възможността гражданите и фирмите да посочват кое от задълженията си към данъчните погасяват, а с вноските им автоматично се покриваше най-старото.

Решението на КС е било взето с 8 на два гласа.

Според КС с единната сметка се създава заплаха за правата на осигурените у нас и се нарушава принципът на правовата държава. Това става, тъй като човек може да внесе пари за пенсия, безработица и болест, а всъщност със сумата да бъдат погасени данъчни задължения. Според КС така се застрашава осигурителната система.

В мотивите си съдът посочвал още, че не може задължението да се плащат данъци да се противопоставя на правото на осигуряване. Ненков и Пунев не били съгласни с тази теза, защото това, че нечии вноски в НОИ не са преведени, не го прави неосигурен, а е достатъчно работодателят само да е декларирал задължението.

Самото решение в сайта на Конституционния съд: http://constcourt.bg/caseframe/caseid/4

Мнението на НАП и Министерство на финансите по въпроса: http://nap.bg/news?id=1792

Най-отгоре
Анонимен
пт фев 07 2014, 09:48 Цитирай
Гост
Кво да направим г-н Минков както се казва "ГОЛЯМ ПРАЗ", че отменили единната с/ка за мен като счетоводител не виждам с кво ще ме засегне като аз така или иначе всичко навреме си внасяме като данъци и осигуровки.Пък кво ме интересува НАП къде ще ги отнесе сумите които им превеждам аз така или иначе си закривам съответната разчетна с/ка за данък било или осигуровки и толкоз !!!Излишна паника се създава в държавата буквално за глупости.
Най-отгоре
create
чт фев 13 2014, 07:17 Цитирай
Регистриран потребител #2991
Регистриран: ср фев 02 2011, 05:07
съобщения: 33
Не е точно така, защото точно изрядните ще пострадат пак. Ако не се задържи публикуването в ДВ решението на КС, както и промяната на ДОПК, ще се явят като надвнесени сумите за осигуровки, които изрядните са си платили ведно с изплащането на заплатите. Щяло да има тримесечен срок , в който да заявим в коя сметка да прехвърлят тези надвнесени суми. Представяте ли си ако не е по електронен път, каква тълпа от хора ще се струпа пак в офисите на НАП. Трябва да се осмисли, кога да се въведе това разделение, да мине последния срок от месеца за обвързване с подадените декларации.

[ Редактирано чт фев 13 2014, 07:18 ]
Най-отгоре

Бърз отговор:

Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF