http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Счетоводство

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Осчетоводяване разходи горива и командировки
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Темата е затворена
Автор Отговор
Марияна Димитрова
Wed Oct 28 2009, 03:17PM
Гост
Здравейте.
Фирмата ни се занимава с реклама и имаме един служебен автомобил, който със заповед се ползва за основна дейност, т.е обхождат се външните ни реклами, пътува се за сключване на договори и т.н.. За всички разходи, свързани със този автомобил, не ползваме дан.кредит. Искам да знам как е по-правилно да се осчетоводяват разходите за гориво и командировъчните:
гориво:
Напр.:
Закупено гориво за 120.00 лева.
302 (основата 100 лв.), 609 (ддс-то - 20 лв.) / 401 (120 лв.)
401 / 50 - 120 лв.
601 / 302 - 100 лв.
611 / 601, 609 - 120 лв.

или

601/401 - 120 лв.
401/50 - 120 лв.

като и в двата случая покупката минава през дневника на покупките.

Казаха ми, че може и така да се осчетоводи, но не разбирам как ще се засече касовата книга тогава със съответната сметка:
601/501 - с ФПок, без РКО???????????????, тъй като с/ка 302 се ползвала, ако се държало гориво на склад?

Командировки: гориво, квартира, дневни
за тези разходи не са необходими фактури:
гориво без ФПок -> 609/501 - направо се изписват през касата; в случая не ми е ясно само с РКО ли минава;
а ако е взета ФПок за горивото -> 609/501 ли ще е? или 609/401, 401/501 за да мине през дневниците.

От всичко написано, моля Ви кажете кое е вярно и кое не е така.
Ще съм благодарна и ако разпишете начина, по който е най-правилно да се извършат операциите.
Ясно е, че не ползваме ДК :) по осчетоводяване на разходите за гориво, ремонт и т.н, свързани с лек автомобил, служещ за извършване на осн.дейност.

Предварително благодаря за отговора.
Най-отгоре
bigstone
Wed Oct 28 2009, 03:44PM
Регистриран потребител #915
Регистриран: Tue Jun 09 2009, 10:59AM
съобщения: 65
фактурата си я осчетоводявате отделно и рко отделно.иначе записванията са правилни.Първият вариант е по удачен.
Най-отгоре
account-bg.info
Wed Oct 28 2009, 03:49PM

Регистриран потребител #1
Регистриран: Sat Jun 28 2008, 11:04PM
съобщения: 1212
Правилните операции за осчетоводяаване на горивото според мен са:

302/401 - 120 лв. - няма нужда и е неправилно ДДС да се отделя в 609 сметка.
401/501 - 120 лв.

Така заприхождаваме - резервоарът на автомобила също е склад!

601/302 - Изписваме разход по пътни листи - колкото е толкова.

Относно РКО-то - това е мое мнение, но се базира на анализ на закона за счетоводство - не е необходимо да се пише в повечето случаи. За да се осчетоводи движение по касата не е необходимо да се съставя задължително РКО и ПКО, ако има друг първичен документ документиращ стопанската операция - такъв документ е например фактурата, придружена с касов бон.

Относно командировките - не е необходим разходно оправдателен документ (фактура) само за дневните пари, останалите разходи - за транспорт и нощувки трябва да се доказват с фактури, билети или разходни норми на автомобила с който е пътувано.

Фактурите за нощувка са с право на ДК съгласно ЗДДС.

Относно горивото - ако се пътува със служебен автомобил, то разхода се изписва от 302 сметка съгласно пътните листи представени за пътуването.
Ако се пътува с личен автомобил, то на лицето се изплаща парична сума и не се представя фактура за горивото. Паричната сума се изчислява на база разхода на гориво на личния му автомобил в литри умножен по цената на горивото. Разгледайте първа страница на заповедта за командировка и ще видите как точно се изчислява сумата. Този разход не се доказва с фактура.

Най-отгоре
Гост
Wed Oct 28 2009, 04:04PM
Гост
Мноооооого благодаря за изчерпателния отговор.

Искам да попитам и още нещо:
В края на месеца, разхода на гориво се изписва на база пътните листи от месеца. Необходимо и/или задължително ли е да се описват в МО пътните листи, т.е разхода на горивото? И как се описват МО в случая?
И още нещо:
Цитирам: "Относно РКО-то - това е мое мнение, но се базира на анализ на закона за счетоводство - не е необходимо да се пише в повечето случаи. За да се осчетоводи движение по касата не е необходимо да се съставя задължително РКО и ПКО, ако има друг първичен документ документиращ стопанската операция - такъв документ е например фактурата, придружена с касов бон..."
Ако не е необходимо съставянето на РКО, как ще се засече касовата книга със с/ка 501?
Най-отгоре
account-bg.info
Wed Oct 28 2009, 05:06PM

Касовата книга не се засича със сметка 501 благодарение на написаните касови ордери а единствено благодарение на стойностите вписани в счетоводните записи и в касовата книга.. А какъв е проблема да се вписват стойностите, като за първичен докуемнт се ползва например самата фактура.
Закона за счетоводство и счетоводните стандарти не боравят с понятия като фактура, РКО, ПКО и др. подобни а с понятието първичен счетоводен документ, като никъде не е определен вида и формата на този документ. Опредлено е само миниално изискуемото съдържание.
Какъв е проблема в касовата книга и в счетоводството на фирмата да се направи запис на база първичния счетоводен документ фактура а не РКО.
Според мен РКО и ПКО е необходимо да се съставят само в случай, че няма друг първичен документ, който документира операцията.

В това съм успял да убедя всички данъчни контролни органи и поне трима одитори.

Относно изписването на горивото.

Аз обикновено в края на месеца правя опис на издадените пътни листи с вписани клиометри и количество на разхода на гориво и ползвам този опис като основание за изписване на горивото от сметка 302 на разход.
Най-отгоре
Гост
Wed Oct 28 2009, 09:27PM
Гост
Т.е може да се правят записи в касовата книга на база фактури, т.е вместо РКО No xxxx, се попълва
фактуара No xxxxx. Така ще се равнят сметките.
Досега все сме ползвали РКО и смятахме, че така е редно. С РКО е малко по-трудоемко, но по-сигурно, т.е лесно за засичане и проверки, според мен.
Относно описа на пътни листи в края на месеца, да така става.
Още веднъж благодаря за отговорите.
Най-отгоре
account-bg.info
Wed Oct 28 2009, 09:49PM

Гост написа ...

Т.е може да се правят записи в касовата книга на база фактури, т.е вместо РКО No xxxx, се попълва
фактуара No xxxxx. Така ще се равнят сметките.
Досега все сме ползвали РКО и смятахме, че така е редно. С РКО е малко по-трудоемко, но по-сигурно, т.е лесно за засичане и проверки, според мен.
Относно описа на пътни листи в края на месеца, да така става.
Още веднъж благодаря за отговорите.

Само да не ме разберете погрешно. Аз не съм казвал, че е грешно да се съставят касови ордери (РКО и ПКО), а само че спокойно може да се мине и без тях в повечето случаи.

Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 28 2011, 10:45PM
Гост
здравейте, наложи ми се да замина в командировка с личния автомобил. от счетоводството на фирмата ми казаха че ще признаят най евтиния транспорт в случая влака който е 25лв.
да де ама те стачкуват аз тръгвам с колата моята и изгарям 76лв. как да си взема парите?
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 28 2011, 10:49PM
Гост
Искайте да ви пуснат заповед за командировка, в която да е записано, че ще пътувате с личния си автомобил и да ви одобрят разхода. Ако не искат, просто не отивате в командировка, докато не пуснат влаковете отново.
Най-отгоре
  Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF