http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Всичко друго извън горните теми

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Извършване на търговска дейност без фирма...?
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
Genesis
ср авг 22 2012, 07:10 Цитирай
Регистриран потребител #6005
Регистриран: пн авг 20 2012, 05:16
съобщения: 10
Здравейте. Някой знае ли какви са санкциите, които се налагат от КЗП на физическо лице, което извършва незаконна търговска дейност, без да има регистрирана фирма и без да издава касови бележки. По-конкретно става въпрос за продажби от онлайн магазин...
Най-отгоре
Анонимен
ср авг 22 2012, 07:22 Цитирай
Гост
По принцип са големи глобите - нещо като 5000 лв. Но точно за липсата на касов апарат глобяват от НАП, а не от КЗП и тамглобите са като по 10 000 лв. за низдадена касова бележка. А с незаконната търговска е малко по-сложно - с нея се занимават прокурорите и Наказателния кодекс.
Най-отгоре
Genesis
ср авг 22 2012, 07:28 Цитирай
Закона важи за неиздадена касова бележка, когато имаш фирма. Мен ме интересува когато си просто физическо лице и чрез онлайн магазин продаваш артикули и ги изпращаш чрез куриерска фирма до получателите. Единствено след подадено оплакване в КЗП ли могат да те издебнат?
Най-отгоре
Анонимен
ср авг 22 2012, 07:33 Цитирай
Гост
Това дето закона важал само за такива дето имали фирми да го забравиш. Даже с по-голяма сила важи за тези дето нямат фирма (в смисъл, че глобите са по-големи).
А как и кой може да те издебне - просто ти е бедна фантазията.
Най-отгоре
Genesis
ср авг 22 2012, 07:35 Цитирай
Тоест е по-добре да имаш фирма и всичко да ти е редовно, отколкото да си нелегален и постоянно да си под стрес. Отворих темата понеже бях чул, че за изброените нарушения глобите за фирмите са били по-големи, отколкото ако си едно просто физическо лице...
Най-отгоре
Анонимен
ср авг 22 2012, 07:36 Цитирай
Гост
Могат да те засекат от КЗП - и не само с донос, но най-вече с донос, могат да те засекат от НАП чрез контролна покупка - виж наредба 18 - там си пише как се правят контролните покупки от НАП, че и бюджет си имат за това.
Най-отгоре
Genesis
ср авг 22 2012, 07:37 Цитирай
А откъде разбират дали извършваш търговска дейност или не. То и аз мога да си имам колекция от 50 часовника и да си продавам, но може и да ги продавам с цел търговия. Как се разграничава това нещо. Да дадем пример с Продавалник...?
Най-отгоре
Анонимен
ср авг 22 2012, 07:38 Цитирай
Гост
Genesis написа ...

Тоест е по-добре да имаш фирма и всичко да ти е редовно, отколкото да си нелегален и постоянно да си под стрес. Отворих темата понеже бях чул, че за изброените нарушения глобите за фирмите са били по-големи, отколкото ако си едно просто физическо лице...

След като ти е стигнал акъла да си направиш е-магазин, значи не си ПРОСТО физическо лице. А разлика в глобите няма. Само ако работиш без фирма и без законни документи е възможно глобите да са доста по-големи, защото извършваш доста по-голям спектър от нарушения.
Най-отгоре
Genesis
ср авг 22 2012, 07:42 Цитирай
Genesis написа ...

А откъде разбират дали извършваш търговска дейност или не. То и аз мога да си имам колекция от 50 часовника и да си продавам, но може и да ги продавам с цел търговия. Как се разграничава това нещо. Да дадем пример с Продавалник...?

?
Най-отгоре
Анонимен
ср авг 22 2012, 07:43 Цитирай
Гост
Ако продаваш 1 часовник е продажба на лична вещ, но ако продаваш повече от един часовник си е търговска дейност. Освен това в самия ти сайт би трябвало да пише. А ако искаш да нямаш проблеми - пишеш в продавалник обяви и продаваш. И нали ти е ясно, че шанса да продадеш там не е много голям, защото никой не иска да купува от неизвестен продавач, без гаранция, без документ и т.н. Особено ако става въпрос за техника.
Най-отгоре
Genesis
ср авг 22 2012, 07:48 Цитирай
Изглежда, че темата ще стане дълга... Обмислям да си отворя фирма, обаче за малък бизнес в началото кое е по-изгодното според теб - ЕТ, ЕООД, ООД или друго. Говоря за малък бизнес - целта ми е да продавам чрез онлайн магазин битови продукти(разни джаджи, а не електроника или хранителни продукти), като в началото продуктовата гама ще се опира до 200/300 продукта...
Най-отгоре
Иван Минков
ср авг 22 2012, 07:57 Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: вт фев 02 2010, 11:23
съобщения: 4082
Зависи как разсъждаваш - глобално и в перспектива или на дребно и само в рамките на седмица-две.
Ако разсъждаваш глобално и мислиш за бъдещето - ЕООД. ООД и ЕООД е едно и също, с тази разлика, че за ООД ще ти трябва съдружник.
Ако си силно ограничен в средствата и не моислиш перспективно е по-добре да регистирраш ЕТ - самата регистрация е много по-евтина от тази на ЕООД, но в дългосрочен план ако дейноста ти е печеливша данъците са значително по-големи от тези на ЕООД.
Най-отгоре
Genesis
ср авг 22 2012, 08:03 Цитирай
Така да се изразя - открих ниша в който хората адски много търсят реплики(имитации) на въпросният продукт и трябва да намеря начин някак си да го продавам. Ако работя без фирма мога да го продавам спокойно, но ако ме хванат целия оборот заминава за плащане на глобите. Ако работя с фирма няма да мога да продавам реплики, а ще продавам неизвестни марки или оригинални на известни марки. Там търсенето значително е по-малко и няма да имам толкова много оборот. Това обезсмисля и отварянето на ЕООД, понеже продажбите ми ще са малки.
Най-отгоре
Иван Минков
ср авг 22 2012, 08:08 Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: вт фев 02 2010, 11:23
съобщения: 4082
За вида на фирмата няма никакво значение колко ти е оборота - може и да е по 100 лв. на месец и пак да става чрез ЕООД, а може да е и по 100 000 лв. мвсечно и да е през ЕТ.
Откриването на ЕТ е от 50 до 150 лв., а на ЕООД от 200 до 400 лв. - цената зависи от това дали сам можеш да се справиш с докумените за регистрация или ще ползваш консултант. Естествено при варианта с консултант може да получиш и значително по-високи оферти от посочените тук.
Най-отгоре
Анонимен
пн авг 13 2018, 07:40 Цитирай
Гост
Темата е стара, но имам следното питане. Как да постъпя - посетих йога клуб 2 пъти, като си платих по 6 лв директно на инструкторката и в двата случая не получих документ. На следващото отиване тя ме убеди че е по изгодно да купя карта за 10 посещения за 50 лв. Купих я и отново нямаше документ. Обясниха ми само че важи 1 месец от датата на издаването. На следващия ден обаче се схванах жестоко в кръста и излязох за дълго извън строя, помолих инструкторката да ми възстанови дадените пари, защото по здравословни причини не мога да се възползвам от картата, тя нагло ми заяви че не може и "такива са правилата". Да, но правила аз никъде не видях , камо ли документи за дадените от мен пари. Посъветвайте ме как да постъпя? Сигурна съм че това което прави тази жена не е редно.
Най-отгоре

Бърз отговор:

Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF