http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Осигуряване

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Самоосигуряване, ДУК и майчинство
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Автор Отговор
AQ
Sun Oct 02 2011, 05:45PM Цитирай
Регистриран потребител #1200
Регистриран: Fri Oct 16 2009, 03:11PM
съобщения: 115
Бъдеща майка /първият б.л. ще е от 15.10.2011/ е самоосигуряваща се в ООД и в същото време е с ДУК във фирма, в която ООД-то има дялово участие. И на двете места е на максимума от 2000,00 лв.Трите болнични листове ще трябва да представи и на двете места.Питам се, след като "мине процедурата с първия б.л." и вече не е от значение осиг-доход за изчисляване на майчинството,дали може да се прекрати едното осигуряване,и ако може, кое е най-удачно-ДУК или самоосигуряването в ООД?
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Sun Oct 02 2011, 06:37PM Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: Tue Feb 02 2010, 01:23PM
съобщения: 3903
Доста неясно е питането ви. Тя се осигурява на две места - защо болничните са три? Това, че и на двете места е на максимума, значи ли, че осигуровки се внасят върху 4000 лв.? Защото ако е така е много неправилно и не е ясно какви ще са последствията.
За да прекратите ДУК, първо трябва да я заличите в ТР като управител, защото тя явно не е съдружник във фирмата, в която се осигурява по ДУК. Не е ясно както каква се самоосигурява в другата фирма - като съдружник-управител или само като съдружник, защото ако е и управител и съдружник, пак стои въпроса със заличаването й като управител в ТР.
Най-отгоре
AQ
Sun Oct 02 2011, 09:30PM Цитирай
Регистриран потребител #1200
Регистриран: Fri Oct 16 2009, 03:11PM
съобщения: 115
Относно болничните,имах в предвид, че 135 -то дни са в три издадени листа и те трябва да се представят и на двете места.За съжаление заварих така нещата -самоосигуряване с осигуровки в/у 2000,00 лв и в последствие заради престоящото майчинство и ДУК на 2000,00 лв. само с ДДФЛ.Този ДУК изобщо не е регистриран в ТР,изобщо бъркотия и сега не съм на ясно как най-безболезнено да пооправя нещата.
Най-отгоре
Анонимен
Sun Oct 02 2011, 10:52PM Цитирай
Гост
Той самия ДУК не е задължително да е вписан в ТР, важното е лицето да е вписано като управител в ТР.
Неправилно върху ДУК е внасям само ДДФЛ. Има си ред в който се изчерпват тези 2000 лв. макс. осигурителен доход - първо трудов договор, второ - ДУК и накрая самоосигуряване.

То си има решение, ама няма да ви хареса. Първо трябва да си поискате всички внесени осигуровки като смаоосигуряващо се лице, защото са недължимо внесени. След това трябва да внесете всички осигуровки по ДУК, защото е трябвало да се внесат. Съответно корекция на декл. 1 за ДУК, и корекция на декл. 1 за самоосигуряващото се лице. Тук обаче ще ви начислят сериозни лихви за закъснение.
Възможно е обаче и да ви наложат и административни санкции. Какви - само може да се гадае.
То е друг въпроса какъв е смиссъла от ДУК след като за него е внасян само ДДФЛ - така или иначе в този си вид няма да участва в изчисляването на обезщетението. Максималната база за изчисляване на обезщетение е 2000 лв. И десет ДУК да се декларират базата повече от 2000 лв. няма да стане.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Oct 03 2011, 08:48AM Цитирай
Гост
За съжаление, така заварих нещата и на мен се падна"честта" да ги оправя по някакъв начин.Къде точно да чета за реда на осигуряването-ТД,ДУК и на края самоосигуряване? В КСО или в Наредбата за самоосигуряване? Просто аз съм счетоводител и сега ми връчиха и ТРЗ и не съм още много в час.
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Mon Oct 03 2011, 08:56AM Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: Tue Feb 02 2010, 01:23PM
съобщения: 3903
Чл. 6 ал. 10 от КОдекса за социално осигуряване - там е рагламентирана последователноста на осигуряването.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Oct 03 2011, 10:12AM Цитирай
Гост
Много ви благодаря!!!
Най-отгоре

Бърз отговор:

Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF