http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Осигуряване

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Въпрос относно майчинство и болнични.
Отиди на страница  [1] 2 3 4 5 Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Автор Отговор
tslavov
Thu Jul 28 2011, 11:12PM Цитирай
Регистриран потребител #4247
Регистриран: Thu Jul 28 2011, 11:09PM
съобщения: 2
Здравейте,
С моята съпруга ще имаме дете и сме много щастливи относно самото събитие, но в същото време има доста въпросителни пред нас. Жена ми е в 15-та г.с на бременността си, но поради работата която работи ѝ представлява трудност да изпълнява длъжността си. Преди два месеца тя смени работата си точно преди да разберем, че е бременна. Обмисляме възможността тя да излезе в болничен след месец до самото раждане. Не е казала на шефа си за бременността, защото се опасява, че най-вероятно той ще я уволни поради факта, че се води на 6 месеца изпитателен срок при постоянен трудов договор. Искаме да знаем, ако тя излезе в болничен след месец, т.е. от 1-ви септември дали това ще се отрази на майчинските ѝ след това. Нейният легален трудов стаж досега е бил от 12.08.2010 г. до 12.06.2011 г. в предната ѝ работа на 4-часов трудов договор със заплата 130 лв., а на сегашната си работа е от 06.06.2011 г. на 4-часов работен ден със заплата 190 лв. От следващия месец ще мине на 8-часов трудов договор със заплата 420 лв. Не сме наясно, ако всичко остане така и тя излезе в болничен до 22.01.2012 г. (раждането ѝ) дали ще получава минималното майчинство по 240 лв. на месец за 2 години или няма да отговаря на изискванията и ще взема социално майчинство от по 100 лв. на месец за една година. Би ли повлиял по някакъв начин болничния ѝ при тази ситуация да взима по-малко майчинство, понеже чухме какви ли не различни версии относно казуса ни. Ще сме ви много благодарни, ако ни дадете адекватен съвет и отговор на въпросите ни! Благодарим Ви предварително!

P.S: На колко процента от заплатата ѝ ще бъде изплатен болничния ѝ, и въобще ще ѝ бъде ли изплатен такъв?

Най-отгоре
И в. М и н к о в
Thu Jul 28 2011, 11:33PM Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: Tue Feb 02 2010, 01:23PM
съобщения: 3861
Има два вида болнични - за временна неработоспособност и за бременност и раждане.
Болничните, които започват 45 дни преди раждането са за "бременност и раждане" за да има право на обезщетение за тези болнични жена ви трябва да има 12 месеца осигурителен стаж. В нейния случай може и да няма такъв, защото при 4 часов работен ден два месеца трудов стаж се считат за 1 мес. ос. стаж. Като излезе в болнични за бременност и раждане може известно време да няма право на обезщетение - не може в момента да се сметне, защото не се знае какъв ос. стаж ще събере до тогава (45 дни преди раждането) затова и ще полчуи болнични, но ще започнат да и изплащат обезщетение едва като и се събере 12 месеца ос. стаж - няма да има много време без обезщетение като гледам написаното от вас - вероятно около месец-два. След това вероятно ще получава мин. сума - сега 240 лв. - тогава вероятно ще е малко повече - до навършване на 1 год. на детето.
За да получава обезщетение за временна неработоспособност (такива ще бъдат болничните, които евентуално ще и даде лекаря за дните преди 45-те дни преди раждането) трябва да има само 6 месеца ос. стаж. Като гледам цифрите горе - ще има право на обезщетение. Понеже обезщетението се изчислява като 80% от средно дневното възнаграждение за последните 12 месеца (а нейноото е малко) то тя ще получава мин. сума като обезщетение.
Понеже базата за изчисляване на обезщетенеито за бременност и раждане се изчислява на база 18 месеца назад, това, че е в болнични преди това няма да се отрази чувствително на това обезщетение, защото нейната база е много ниска.

Май стана дълго и объркано, дани да ви се изясни.
Ако искате малко да ви се поизясни и на вас прочетете КСО - някъде след чл. 40 и нататък - там ги пише тези работи.
Ето ви линк към КСО: http://schetovoditel.com/files/kodeksi/kso.php
Най-отгоре
tslavov
Fri Jul 29 2011, 08:57AM Цитирай
Регистриран потребител #4247
Регистриран: Thu Jul 28 2011, 11:09PM
съобщения: 2
Благодаря за бързия отговор!:)
Най-отгоре
Ivanka Draganova
Wed Sep 21 2011, 12:52PM Цитирай
Регистриран потребител #4493
Регистриран: Wed Sep 21 2011, 12:41PM
съобщения: 3
Здравейте. :) Аз съм студентка редовно обучение и съм бременна в 8 месец. Не съм работила до сега и съм осигуряване единствено от университета (здравни осигуровки). Искам да попитам освен еднократната помощ за студентки от 2880 лева и 250 лева за първо детенце, какво друго трябжа да получавам? Имам ли право от по 100 лева на месец от социалните за една година?
Благодаря Ви предварително.
Най-отгоре
Ivanka Draganova
Wed Sep 21 2011, 12:59PM Цитирай
Забравих да попитам получаването на тези 100 лева от социалните обвързано ли е с доходите на член от семейството?
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Wed Sep 21 2011, 01:54PM Цитирай
Не мога да ви отговоря дали ви се полагат помощи от социални грижи, най-добре е да попитате на място, но според мен не ви се полагат, защото от там плащат само ако нямате никакви други доходи, а вие сте получили помоща за майки студентки.
Във всеки случай освен евентуано плащане от социални грижи, друго плащане не трябва да очаквате.
Най-отгоре
Ivanka Draganova
Wed Sep 21 2011, 03:31PM Цитирай
Благодаря Ви. Днес получих информация от социалните и да споделя информацията за всички бъдещи майки, коита са студентки. Получават 2880 лева еднократна помощ, 250 лева за първо детенце, след раждането на детето. Ако са семейни, но НЕосигурени и доходите на съпруга им НЕ надвишава 350 лева на човек от семейството, имат правво право на по 100 лева на месец от социалните в срок от 1 година и 150 лева 45 дни преди раждането на детето( след издаването на лист за майчинство от гинеколога). Дано да съм била изчерпателна и полезна.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Oct 03 2011, 03:40PM Цитирай
Гост
Здравейте! Искам и аз да попитам нещо. трудовият ми договор е на МРЗ от години, но ме осигуравят на 550 лв. Ако искам да изляза в болнични върху коя сума ще ми се изплатят те. А майчинките после? Благодаря предварително!
Най-отгоре
Анонимен
Mon Oct 03 2011, 05:17PM Цитирай
Гост
Върху 550 лв. ще ви се изплати всичко.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 02:45PM Цитирай
Гост
Здравейте! Един въпрос и от мен, ще се радвам да получа отговор.
Неосигурена съм от Август месец до момента. Преди това бях на борсата за безработни 6м. Сега съм в 3м бременна, но вероятността да си намеря работа особено в моето състояние е почти невъзможна. Въпросът ми е ще имам ли право на майчинство?
Благодаря много!

Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 04:04PM Цитирай
Гост
За да имате право отпуск за бременност и раждане и за отглеждане на дете до 2 г. трябва да работите някъде, няма как да ползвате отпуск ако не работите никъде.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 04:51PM Цитирай
Гост
А колко време преди излизането в майчинство трябва да съм постъпила на работа? Имам стаж повече от 7 години като цяло.

Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 04:53PM Цитирай
Гост
И един ден преди болничния да започнете работа ще имате право на бонични.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 04:57PM Цитирай
Гост
Болнични или отпуск по майчинство? Мисля, че има разлика.
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Mon Nov 14 2011, 06:09PM Цитирай
Има разлика да. От датата 45 дни преди раждането до навършване на 1 г. на детето майката е в болнични, а след това е в отпуск за отглеждане на дете до 2 години.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 07:48PM Цитирай
Гост
Благодаря Ви за пояснението! Значи въпросът ми е колко време преди излизането ми в отпуск по майчинство трябва да съм започнала работа?
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Mon Nov 14 2011, 07:54PM Цитирай
Не знам дали сте ме разбрали правилно - вие първо трябва да излезете в нолнични, а след това в майчинство. Няколко дни преди първия болничен трябва да сте започнали работа.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 08:11PM Цитирай
Гост
Тоест искате да кажете, че ако започна например 2 месеца преди да родя работа някъде, ще са достатъчни, за да изляза в болнични за бременност и раждане и след това в майчинство, така ли?
Извинявам се ако въпросите ми са глупави или не се изразявам достатъчно ясно!
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Mon Nov 14 2011, 08:13PM Цитирай
Така е да, няма да има проблем да получите и болничи и майчинство.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Nov 14 2011, 09:00PM Цитирай
Гост
Благодаря за информацията!
Най-отгоре

Бърз отговор:

Отиди на страница  [1] 2 3 4 5   Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF