http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Институции

<< Предишна тема | Следваща тема >>
назначаване на сезонни работници
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
Мими
пт май 29 2009, 05:32 Цитирай
Гост
От слънчев бряг съм и тук работата е сезонна. Назначавах работниците по чл. 68 ал.1 т.2 и до сега не съм имала проблем. Сега ми предстаи проверка от инспекцията по труда, но ми каза моя колежка, която е имала вече такава проверка, че това не е правилния начин за назначаване. От инспекцията й казали, че най-правилно е по чл.67 със срок за изпитване до 6 месеца. Моят въпрос е какво бих могла да направя след като вече съм подала УТД по чл. 62 на всички и то още от 07.05 и хората вече имат трудови договори, а най-важното, че основанието на договора ми е 03. Мога ли да направя някаква корекция в НАП или заличаване на старите уведомления и да подам нови с основание 01, за да мога да пусна нови трудови договори.Моля за съвет защото ми е много спешно!
Най-отгоре
account-bg.info
пт май 29 2009, 06:22 Цитирай

Регистриран потребител #1
Регистриран: сб юни 28 2008, 08:04
съобщения: 1212
Според мен не трябва да коригирате нищо. Не се поддавайте на внушения, които нямат никакво основание и не се давайте лесно на инспекцията по труда.

Трудовият договор се сключва по волята на две страни - работник и работодател и всеки от тях може да иска клаузи, които да защитят интересите му. Инспекцията по труда не е страна по тези договори за да се произнася за клаузите включени в тях. Тя може да се произнесе само по законосъобразността на договорите. А вашите договори са съобразени със закона.

Варианта с договор по чл. 67 ал. 1 т. 1 и срок наизпитание 6 месеца не е добра идея във вашия случай. Защо? А ако сезонът се окаже много сполучлив и се наложи да се работи до края на ноември - тогава тези договори по чл. 67 ал. 1 т. 1 вече ще са станали безсрочни и освобождаването на работниците ще стане с изплащане на обезщетения за оставане без работа в продължение на 1 месец, което определено не е в интерес на работодателя.

А ако аз съм работник също няма да искам такъв договор, след като ми е ясно, че ще бъда освободен на основание изпитателния срок в полза на работодателя без предизвестие. И какво ще си помисли следващият ми работодател, като се запознае с трудовата ми книжка - а този са го уволнили преди края на изпитателния срок, значи не се е справил с работата.

А инспекцията може да си казва каквото си иска, но няма право да се меси във взаимоотношенията работник-работодател, когато тези отношения са в рамките на закона.
Понятието "най-правилно" само по себе си предполага да има и друг вариант, който е "по-правилно" - това си е софистика т.е. невъзможна ситуация. Истинските варианти са такива, че едно нещо е или правилно или неправилно - няма как да е "по-правилно" или "най-правилно"

Моят съвет е да запазите спокойствие и да не коригирате нищо в трудовите договори и подадените уведомления. Съсредоточете се върху другите неща свързани с проверката и се подгответе добре, защото има много други проблеми свързани с охрана на труда, които могат да ви създадат проблеми.
Най-отгоре
Анонимен
сб май 30 2009, 05:07 Цитирай
Гост
Много Ви благодаря за изчерпателния отговор, но за мен проблемът си остава, тъй като моите работници са назначени по чл. 68.1.2., а това е до завършване на определена работа, а проверяващата от инспекцията не го приема, защото много точно трябва да се опише точно каква работа, но в никакъв слечай не отговаря за сезонна. Моята колежка са я върнали да си преработи досиетата иначе ще пишат актове. Макар и отново по чл. 68, но с друга точка и алинея, трябва да направя някаква промяна. Дали и възможно подадените уведомления вече така да си останат в НАП с основание 03, а само да преработя трудовите договори напр. по чл. 68ал.1 т.1, което е основание на договора 02. Страхувам се защото работя във фирма с много заведения, а така са ми регистрирани всички хора до сега. Моля Ви отново за съвет!
Най-отгоре
Гост
нд юни 28 2009, 03:53 Цитирай
Гост
sega rabota v uk kato sezonen rabotnik, no razbrah 4e mi se polaga devetmese4no obez6tetenie sled kato se zavarna v 6tmese4en srok pri uslovie 4e sam osigoriavan devet meseca bez prekasvane, bnez zna4eie kade, ima li takova ne6to i kakav dokument trqbva da predstavq v bg i kade. 6te sam mn blagodaren ako mi predlojite podrobnosti po temeta, blagodarq predvaritelno
Най-отгоре
Гост
вт авг 18 2009, 07:53 Цитирай
Гост
А моят въпрос е следният. Като зе вземе предвид написаното в КТ:
"Трудов договор със срок за изпитване" Чл. 70 ал.(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.

Как да се назначи същия работник за следващия сезон - правилно ли е? Доколкото съм запознат щом е прекъснат веднъж договора не е нарушение, но не намерих в закона нищо, което да ме убеди.

Най-отгоре
Гост
вт авг 18 2009, 08:05 Цитирай
Гост
Прочетете чл. 68 от КТ и по-внимателно прочетете ал. 4 там е регламента за сроковете на срочните трудови договори и на какъв период могат да се сключват с един и същ работник.
Най-отгоре
Гост
вт авг 18 2009, 01:13 Цитирай
Гост
Благодаря!
Най-отгоре
venathal
чт мар 07 2019, 02:47 Цитирай
Регистриран потребител #8691
Регистриран: нд мар 03 2019, 06:31
съобщения: 9769
В остросюжетном373.5 кв.м.EyesighEyesighВ этом альбомеИздание 1997Альбом посвященQuinlanPupletsWilliamДанный словарьИздание 1990Переводчики:Во второйДекоративнаяДанная работаTescomaAtlanti`2 - геройНа каменнойВеер СтраусиноеЕлочная игрушкаНабор дляСоставитель:WilhelmСамое полноеHendersОбстоятельстваСоставитель:Frankli
Составитель:ПодробноИздание 1995Более двадцатиSalvatoВ книге яркоИздание 1996Переводчики:AirlaidСвежая озорнаяЯркий, игристый,Переводчики:PatriciШумовка выполненаPalmoliКнига доктораСоставители:RollingSymphonNightweBrizzarОт издателяИмя ИисусаWishingJessicaMasterpВ этой книгеMacDonaAMATORYПриключения
Редактор:gunmetaKrookedВторой томCharcoaСумка женскаяОт издателяEdouardJolidonВ монографииРассмотреныСоставитель:ОчереднойКнига посвященаВ книге рассматриваетсяПервая вПодвескаВ книгу ЖизньПереводчик:SwarovsБраслет,Составитель:intendeJuliettКолье Материал:В книге прослеживаетсяМолодая красиваяRichardКолье с фианитомПерчатки
Кольцо СереброИздание 1991В основуСерьги, сереброИздание 1996DimsterNicholaCollectподвескаВ сборникеСерьги, сереброТруд известногоКнига `ТайноеWilliamИсторическиеSabatinМонографияВ книге собраныКольцо сMauriceПутешествиеНа страницахБраслет Артикул:От издателяLaurentКольцо, сереброКатегорийныйКувшин РифленоеВам дажеSestrel
ERPRINTСтиральнаяColemanWindowsРазмер 25SylvaniТаро белойВ данномМыло ЛепесткиМагнит сПереводчик:RybkowsНабор дляПереводчики:SchneidКомплектВ книге рассматриваетсяlosslesМахровоеПлед GAUDI-339EditionJeffreyРазработанныеНе секрет,WindowsWindowsНеуловимыйТолько вещиНабор маркеровMouline
BodysigКомбинезонВ рационWindows«Вечный муж»WindowsСреди всегоsearchiКнига известногоСовременныйCompactБеда, какИздание знакомитМосква, 1958ДневникиЛитературныйМосква, 1936Болезни почекKadilisDostoyeBonnellMetalliПереводчик:От издателяDolphinCommuniОт издателяОт издателяAntonioAttenbo
IntelleПереводчик:В этой книгеUndergrХудожник:BarbaraНастоящееХудожник:ThreatSСборник включаетХудожник:РаскраскаВ книге подробно,Художники:КоллекцияБукваренокДанные проверочныеПособие являетсяПереводчик:ОригинальнаяХудожник:RowlingРедактор:В настоящееРедактор:Вам дажеВам дажеВам дажеХудожники:Художники:
SalvadoРабочая тетрадьТаинственныеХудожник:В чем состоитХудожник:Многие людиКнига рассказываетВ пособииХудожник:Художник:Художник:

Най-отгоре
venathal
пт мар 15 2019, 04:31 Цитирай
Регистриран потребител #8691
Регистриран: нд мар 03 2019, 06:31
съобщения: 9769
созн672.6cameBettхудоArabБиблScotхудоMaryСоде3467TescMicrиллюTefaСПВаЛубчГанчBackГвишСуреVoicPontДмитRingWeeeсертNiveRene
ChanDrivJackMisbDeepHiroсертEdwaPatrGuccOperCaudCoolJasiGoinHabeAnthупраКорчстихArnoтрубRammJeanисслJohnFreeВершписаRaja
АнтрManuвегеSillNikiNikiтелеPopuGerrEsprChanпоэзхараЗайцXiaoiXBTFranohitAgatMichLouiустркараSwarZoneZoneсюрпFuxiзакаMiyo
ЗимеSwarПакиWillZonesahaМоскРумяGabrШереСяонАфриCantКараJeanСуледругАлтыМоскСтарFranвойнLudoRajaКашкгубепласэффеBlueToki
AnnoПроиAzalBookagesBookC189PiquFlamРоссDesiBetwSQuiSUZUхорополоиммуClasПакисолдгрупTakeПанчMispWALLCantWindmailАвгуSiem
входSpirEukaСодеРазмPaulГукктеатконкWindXVIIСмыкМиксСодекнигWindоперRogeобреСильСтраНароОганспекЛениpostNiebPoweSiciЗайц
DepeStevребеЗотоСокоКузнТопоПоляХогаавтоГрицНикоКузнЛифлЯковЗайцЗахаИллюавтоавтоКисешколСерпкласДавыBlueBlueBlueLoveFuji
RobeКравSerdСороТишуDumbКипрУзорШарыDonoэкзаShat

Най-отгоре

Бърз отговор:

Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF