http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Счетоводство

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Изчисляване на болнични по два трудови договора
Отиди на страница  [1] 2 Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Автор Отговор
Мария
Tue May 19 2009, 09:30AM Цитирай
Гост
Бременна съм и се осигурявам на 2 трудови договора като основният е на 8 часа, а другия на 4 часа. Въпросът ми е как ще ми се изчисли болничния, който е сега 13 месеца? Благодаря предварително.
Най-отгоре

account-bg.info
Tue May 19 2009, 11:20AM Цитирай

Регистриран потребител #1
Регистриран: Sat Jun 28 2008, 11:04PM
съобщения: 1174
Начина за определяне на паричните обезщетения са регламентирани в
НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДОО и по-точно обърнете внимание на раздел 3 - чл. 16 и следващите от горната наредба.
Най-отгоре
Анонимен
Tue May 19 2009, 12:01PM Цитирай
Гост
(4) (Изм. - ДВ, бр. 13 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Паричните обезщетения на лица, които към деня на настъпване на съответния риск са осигурени за общо заболяване и майчинство и/или трудова злополука и професионална болест по различни договори или на различни основания, се изплащат поотделно по всеки от договорите или за всяко от основанията.
От тази алинея си правя извода, че двете фирми ще се разглеждат като две отделни, така ли е? В едната, където ми е основният друдов догор имам стаж почти 3 години - тук ми е ясно как ще ми се образува майчинстово, но във втората до настъпване на болничния ми ще имам около 4-5 месеца стаж и доколкото разбрах, понеже няма да имам работено във втората фирма 12 месеца като база за останалите 7-8 месеци ще се вземе мин. работна заплата и така ще ми се образува майчинстово. Моля потвърдете в правилна насока ли са ми разсъжденията.:)
Най-отгоре
account-bg.info
Tue May 19 2009, 01:21PM Цитирай

Регистриран потребител #1
Регистриран: Sat Jun 28 2008, 11:04PM
съобщения: 1174
Анонимен написа ...

(4) (Изм. - ДВ, бр. 13 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Паричните обезщетения на лица, които към деня на настъпване на съответния риск са осигурени за общо заболяване и майчинство и/или трудова злополука и професионална болест по различни договори или на различни основания, се изплащат поотделно по всеки от договорите или за всяко от основанията.
От тази алинея си правя извода, че двете фирми ще се разглеждат като две отделни, така ли е? В едната, където ми е основният друдов догор имам стаж почти 3 години - тук ми е ясно как ще ми се образува майчинстово, но във втората до настъпване на болничния ми ще имам около 4-5 месеца стаж и доколкото разбрах, понеже няма да имам работено във втората фирма 12 месеца като база за останалите 7-8 месеци ще се вземе мин. работна заплата и така ще ми се образува майчинстово. Моля потвърдете в правилна насока ли са ми разсъжденията.:)

Не са съвсем правилни. Трябева да си вземете два болничини. Един от тях представяте на основен работодател, а другия на другия работодател. И двамата работодатели представят болничните в НОИ. Там ви изчисляват обща база по двата договора. До момента в който сте работили само по един договор базата е възнаграждението по този договор. Към него няма да добавят МРЗ за втория. От момента в който работите по два договора обезщетението ще бъде изчислено на база сумата от възнагражденията по двата договора.

Най-отгоре
Цветелина
Fri Apr 09 2010, 04:15PM Цитирай
Гост
Здравейте, аз съм бременна в 5-тия м. и от един месец се самоосигорчвам като управител в собствена фирма. Искам да попитам ако подам документи за болничен.. на каква стойност ще са те ? Не сум работила последните 8 месеца никаде, но имам много гофдини трудов стаж от преди .. ? Благодаря предварително.
Най-отгоре
Анонимен
Fri Apr 09 2010, 09:00PM Цитирай
Гост
Болничните ви ще се изчислят на база на осигурителния доход за последните 12 месеца, преди месеца, в който сте излезли в болничен за бременност и раждане. За времето когато се самоосигурявате базата ще бъде сумата върху която сте си внасяли осиуровките, верочтно 420 лв. а за времето когато сте били безработна базата ще бъде МРЗ за тези месеци и вероятно ще получавате около 230-240 лв. на месец.
Най-отгоре
Златина
Thu Apr 15 2010, 10:58AM Цитирай
Гост
Моля Ви помогнете! Съпругът ми има договор при 2 работодател на 2 часа.При основния е на 8 часа.Януари и Февруари беше в болнични.Получи много по-ниски суми от болничните , като от НОИ ни обясниха но много неразбираемо, не системата им била точна до стотинка. Моля ви обяснете ми точно как се изчисляват болнични , когато имаш 2-ма работодатели?Благодаря предварително.

Най-отгоре
Анонимен
Thu Apr 15 2010, 11:22AM Цитирай
Гост
Принципът е горе долу следният - събират се заплатите за последните шест месеца преди излизането в нолнични, делят се на броя на работните дни през тези 6 месеца и каквото се получи се умножава по 80%. Резултатът се умножава по броя на дните през които лицето е било в болнични и толкова пари му се изплащат.

За да сте съвсем наясно какво точно ви изплащат и на какви пари ви осигуряват е добре да си вземете персонален идентификационен код от НОИ и с него да проверите какви осигуровки са ви внасяни и колко точно болнични са ви изплатени.
Най-отгоре
златина
Thu Apr 15 2010, 02:21PM Цитирай
Гост
Да наистина е този начина, но часовете, които тои работи при втория работодател а те са два , приравняват ли се в дни и прибавят към основния .какво става с тях?
Най-отгоре
Анонимен
Thu Apr 15 2010, 02:26PM Цитирай
Гост
Нищо не се прибавя от часовете, прибавя се само сумата от втория трудов договор, въобще болничните се изчисляват върху суми а не върху отработени часове.

Ако искате споделете тук осигурителните доходи по двата договора за последните 6 месеца преди болничните и ще направим примерна сметка за обезщетението, което трябва да се получи.
Най-отгоре
златина
Thu Apr 15 2010, 04:30PM Цитирай
Гост
7м.23 дни 56,35 и 833,08:8м.21дни56,35 и 767,2:9м.21 дни 56,35 и 771,36:10м.21 дни 56,71 и 822,95:11м.21 дни56,35 и 771,36 и 12 месец 21 дни 56,35 и 1126,93.Благодаря предварително.
Най-отгоре
ЗЛАТИНА
Thu Apr 15 2010, 04:49PM Цитирай
Гост
ТОВА СА НЕТНИТЕ СУМИ, ТЪЙ КАТО НАЛИ СЕ ПРАВИ ЕДНО СРАВНЯВАНЕ МЕЖДУ ОСИГУРИТЕЛЕН И НЕТЕН ДОХОД. ВЗЕМА СЕ НЕТНИЯ Т.К.Е ПО НИСЪК, АЗ СЪМ ГО СМЯТАЛА.
Най-отгоре
Анонимен
Thu Apr 15 2010, 04:49PM Цитирай
Гост
Дневна ставка за изчусляване на болничния - приблизително 43 лв.
80% от 43 лв. = 34,40
Януари има 20 и февруари имат по 20 раб. дни и ако целия месец е бил в болнични трябва да получи някъде около 680 лв. на месец.
Най-отгоре
ЗЛАТИНА
Thu Apr 15 2010, 05:12PM Цитирай
Гост
БЛАГОДАРЯ МНОГО!
Най-отгоре
Анонимен
Wed Sep 01 2010, 05:47PM Цитирай
Гост
Здравейте.
Бременна съм и получавах 800 лв заплата. Бих искала да споделя следното във връзка с болничните: За месец август имам обикновен болничен от 02.08 до 13.08. След това от 14.08 веднага влизам в 45 дневния период за бременност и раждане. В декларация 1 за месец Август попълвам на две отделни места двата болнични, но моля кажете върху каква сума да ги изчисля дължимите ЗО. И оттам следва и въпросът ми каква сума да впиша в платежното към бюджета?
Много благодаря
Най-отгоре
Анонимен
Wed Sep 01 2010, 08:41PM Цитирай
Гост
Вноските за ЗО за лицата в отпуск по болест (независимо от причината за отпуск по болест) се изчисляват по реда на чл. 40 ал. 1 т. 5 от Закона за здравнто осигуряване:

5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда - минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица; вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение; осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. За възнаграждението по чл. 40, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване осигурителните вноски се дължат по реда на т. 1;

т.е. 4.8 % от 420 лв.
Най-отгоре
Анонимен
Tue Aug 09 2011, 02:28PM Цитирай
Гост
Здравейте,имам следния казус, в момента работя при двама работодателя на трудови договори, основния ми договор е на 8 часа и заплата 420 лв. и втория – на 2 часа и заплата 300 лв. Бременна съм в 6 месец, смятам да работя до 45 дни преди раждането, въпроса ми е проблем ли ще е няколко дни преди да изляза в болничен да бъда освободена от втората фирма/за да не натоварвам и двете счетоводства с моето обещетение/ и да си получавам обещетението само чрез работодателя, при които е основното ми трудово правоотношение, ще се отрази ли това на размера на обещетението ми за бременност и раждане.
Благодаря Ви предварително за отговора.

Най-отгоре
Калинка
Mon Aug 22 2011, 11:11AM Цитирай
Гост
Зрдавейте,
бременна съм и работя по два трудови договора - единия е постоянен,а другия 4 часов,но е за сезонна работа.Как ще бъде изчислено майчинството ми, като към момента на раждане ще работя само по едно трудово правоотношение.Ще се вземат ли предвид доходите от сезонната работа?Какви документи и къде е необходими да бъдат подадени.Предварително благодаря.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Aug 22 2011, 11:56AM Цитирай
Гост
Ще се вземат предвид всички доходи, които сте получили през последната година преди да излезете в болнични.
След като тогава ще работите само по един договор, то работодателят ви трябва да представи болничния лист в НОИ, придружен с разни приложения, но това е проблем на счетоводството на фирмата - вие трябва само да представите болничния в предприятието.
Най-отгоре
Анонимен
Mon Oct 24 2011, 05:49PM Цитирай
Гост
Здравейте,
работя на 2 трудови договора на по 4 часа в 2 различни фирми. В 2-те фирми заплата ми е по 230 лв. Все още не съм бременна,но работим по въпроса..та искам да се доосигурявам сама до 2000лв.Как трябва да направя това и може ли да бъде за минал период? След като забременея ще мина на 1 трудов договор на 8 часа, тогава заплатата ми ще бъде вероятно около 1500 лв. Можете ли да ми кажете при тези условия колко ще ми бъде майчинството, ако забременея през април.2011г. Благодаря предварително.

Най-отгоре

Бърз отговор:

Отиди на страница  [1] 2   Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF