http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Счетоводство

<< Предишна тема | Следваща тема >>
дивидент-осчетоводяване и деклариране
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
daisy88
сб мар 26 2011, 07:30 Цитирай
Гост
ООД " А" изплаща дивидент на съдружниците и собствениците си: друго ООД "Б"което е местно лице и е търговец и едно физическо лице . Решението е взето през м.Март 2010, до края на м.04,2010 трябва да се внесе 5% върху сумата която ще се разпределя . На ФЛ се удържа 5% и останалото му се начислява : 123/499 или изплаща 123/501. Какви операции се вземат за ЮЛ? 123/499или 123/107 ? Размера на изплатения дивидент на ЮЛ също се намалява с платения данък от 5%.Останалата сума от печалбата за 2010г. 123/122 . Изплатения данък и разпределението на печалбата не се декларира в ГДД по ЗКПО и по ЗДДФЛ а само в справката по чл.73 от ЗКПО /декларира се само платения данък на ФЛ / която се подава от ООД А до края на април 2011г. Моля ако греша някъде - а аз съм убедена в това- да ме коригирате .
Най-отгоре
Иван Минков
сб мар 26 2011, 08:03 Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: вт фев 02 2010, 01:23
съобщения: 4082
Грешите на доста места.
Първо не би трябвало да има разлика в начина на начисляване и изплащане на дивидента на всички съдружници - няма значение дали са юридически или физически лица. Начисляването и изплащането на дивидентите става по един и същи начин.
Аз бих ползвал следните счет. операции:

122/493 - разчети със съдружници - с цялата сума на начисления дивидент
493/454 - с начисления данък
493/501 - със изплатения дивидент след удържане на данъка

И най-съществената грешка - когато едно търговско дружество изплаща дивидент на друго търговско дружество не се удържа данък върху дивидента - изплаща се цялата сума, а печалбата от този дивидент се включва в печалбата на второто дружество и се декларира в ГДД по чл. 92 от ЗКПО, но после се посочва два реда по-надолу във суми, които се изключват при определяне на данъчния финансов резултат.
Най-отгоре
Анонимен
пт авг 22 2014, 04:24 Цитирай
Гост
МОЖЕ ЛИ ДИВИДЕНТИ НА ФИРМА ООД С ДВАМА СЪДРУЖНИКА И ИМА ФИРМЕНА ВАЛУТНА СМЕТКА ДА СЕ ПРЕВЕДАТ ПО БАНКОВ ПЪТ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ ВЪВ ВАЛУТА
Най-отгоре
account-bg.info
пт авг 22 2014, 05:23 Цитирай

Регистриран потребител #1
Регистриран: сб юни 28 2008, 11:04
съобщения: 1212
Може, що да не може.
Не би трябвало да има никакъв проблем.
Най-отгоре
неинформиран
чт яну 15 2015, 05:50 Цитирай
Гост
Сега до краят на януари подаваме ли Декларация чл.55 ал.1 за изплатени девиденти в декември 2014, а за данъка по граждански договор?
Най-отгоре
Анонимен
чт яну 15 2015, 08:31 Цитирай
Гост
За дивидентите се подава, а за гражданските договори не е трябвало да се удържа
Най-отгоре

Бърз отговор:

Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF