http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Счетоводство
 
<< Предишна тема | Следваща тема >>
дивидент-осчетоводяване и деклариране
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Автор Отговор
daisy88
Sat Mar 26 2011, 07:30AM Цитирай
Гост
ООД " А" изплаща дивидент на съдружниците и собствениците си: друго ООД "Б"което е местно лице и е търговец и едно физическо лице . Решението е взето през м.Март 2010, до края на м.04,2010 трябва да се внесе 5% върху сумата която ще се разпределя . На ФЛ се удържа 5% и останалото му се начислява : 123/499 или изплаща 123/501. Какви операции се вземат за ЮЛ? 123/499или 123/107 ? Размера на изплатения дивидент на ЮЛ също се намалява с платения данък от 5%.Останалата сума от печалбата за 2010г. 123/122 . Изплатения данък и разпределението на печалбата не се декларира в ГДД по ЗКПО и по ЗДДФЛ а само в справката по чл.73 от ЗКПО /декларира се само платения данък на ФЛ / която се подава от ООД А до края на април 2011г. Моля ако греша някъде - а аз съм убедена в това- да ме коригирате .
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Sat Mar 26 2011, 08:03AM Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: Tue Feb 02 2010, 01:23PM
съобщения: 3819
Грешите на доста места.
Първо не би трябвало да има разлика в начина на начисляване и изплащане на дивидента на всички съдружници - няма значение дали са юридически или физически лица. Начисляването и изплащането на дивидентите става по един и същи начин.
Аз бих ползвал следните счет. операции:

122/493 - разчети със съдружници - с цялата сума на начисления дивидент
493/454 - с начисления данък
493/501 - със изплатения дивидент след удържане на данъка

И най-съществената грешка - когато едно търговско дружество изплаща дивидент на друго търговско дружество не се удържа данък върху дивидента - изплаща се цялата сума, а печалбата от този дивидент се включва в печалбата на второто дружество и се декларира в ГДД по чл. 92 от ЗКПО, но после се посочва два реда по-надолу във суми, които се изключват при определяне на данъчния финансов резултат.
Най-отгоре
Анонимен
Fri Aug 22 2014, 04:24PM Цитирай
Гост
МОЖЕ ЛИ ДИВИДЕНТИ НА ФИРМА ООД С ДВАМА СЪДРУЖНИКА И ИМА ФИРМЕНА ВАЛУТНА СМЕТКА ДА СЕ ПРЕВЕДАТ ПО БАНКОВ ПЪТ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ ВЪВ ВАЛУТА
Най-отгоре
account-bg.info
Fri Aug 22 2014, 05:23PM Цитирай

Регистриран потребител #1
Регистриран: Sat Jun 28 2008, 11:04PM
съобщения: 1192
Може, що да не може.
Не би трябвало да има никакъв проблем.
Най-отгоре

Бърз отговор:

 

  Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
http://www.account-bg.info/e107/oferta.php
Ако искате да рекламирате тук
Ако желаете да рекламирате вашия бизнес при нас, можете да разгледате нашата оферта за реклама.
Описание на счетоводните сметки
503 Разплащателна сметка в...

Чрез сметка 503 предприятията отчитат паричните средства, намиращи се на съхранение в банки, с които те извършват разплащания с други...


453 Разчети за данък върху добавената...

Чрез сметка 453 предприятията отчитат сметните си взаимоотношения с държавата като платци на данъка върху добавената стойност. Към...


624 Разходи по валутни...

Чрез сметка 624 се отчитат отрицателните разлики от промяна на валутни курсове на чуждестранна валута. Сметка 624 се дебитира със сумата...


152 Получени дългосрочни...

Чрез сметка 152 се отчитат получените дългосрочни заеми. Заемите в чуждестранна валута се оценяват по централния курс на...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.1499 сек.,0.0503 от тях за заявки.БД заявки:34. Сървър памет:4,761kb