http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Осигуряване
 
<< Предишна тема | Следваща тема >>
заявление по чл.327 т.2 от КТ
Отиди на страница  [1] 2 Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info, petrana, Михаил Минков
Автор Отговор
LUIZA
Tue Oct 19 2010, 10:37AM Цитирай
Гост
Здравейте, бих искала да попитам ако служител си пусне заявление за напускане по чл.327 т.2 от КТ, и има основание, 1. Имали значение колко не изплатени възнаграждения или само дори да е едно неизплатено възнаграждени и може да си пусне служителя такова заявление. 2. И в заповедта за освобождаване как се отразява заповед по чл.327 т.2 във връзка с чл.221 ал.1. така ли трябва да е?
Най-отгоре


Анонимен
Tue Oct 19 2010, 11:13AM Цитирай
Гост
чл. 327 във връзка с чл. 221 ал. 1 - да така се вписва в заповедта за освобождаване.
Няма никакво значение колко заплати не са изплатени. И за една забавена заплата работникът може да напусне. То и така трябва да се прави, а не да се жалват по телевизията, че не им платили за по 5-6 месеца. За какво стоят на тази работа като не им плащат?
Най-отгоре
Анонимен
Tue Oct 19 2010, 11:31AM Цитирай
Гост
благодаря за отговора. И да питам още нещо в заповедта в полето изплатени обещетения като се посочи чл. 221 до него се пише брутна сума на обещетението нали? а не сума за получаване. Същото е и за обещетение за неизползвани отпуски за 2010г.? Само чл. е друг 224, ал.1. ;
В трудовата книжка на страница 26 кога се отразява обещетението когато се приключва трудовата книжка и се дава на лицето или когато се изплати, личето си носи книжката да му се впише.
Най-отгоре
И в. М и н к о в
Tue Oct 19 2010, 11:35AM Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: Tue Feb 02 2010, 01:23PM
съобщения: 3737
В заповедта според мен се вписват брутните суми на обезщетенията.
Най-отгоре
Анонимен
Tue Oct 19 2010, 11:37AM Цитирай
Гост
В трудовата книжка се вписва само обезщетението за неползван отпуск и се вписва при напускане на работника, независимо от това кога ще бъде изплатена.
Най-отгоре
Анонимен
Tue Oct 19 2010, 11:41AM Цитирай
Гост
обещетението по чл.221 не се ли вписва в трудовата книжка на стр.26? Ако се вписва в кои от по-горните моменти става това?
Най-отгоре
Анонимен
Tue Oct 19 2010, 11:47AM Цитирай
Гост
Няма особено голям смисъл от вписването му. Не би трябвало да се вписва.
Най-отгоре
Анонимен
Tue Oct 19 2010, 11:55AM Цитирай
Гост
къде да проверя дали трябва да се впишат тези две обещетение на ст.26 в трудовата книжка?
Най-отгоре
Анонимен
Tue Oct 19 2010, 01:14PM Цитирай
Гост
Има една наредба за трудовата книжка и трудовият стаж. вероятно там пише.
Най-отгоре
Анонимен
Fri Nov 12 2010, 03:39PM Цитирай
Гост
Здравйте и аз имам такъв случай за напускане по чл.327 т.2 но обещетението кога се начислява в края на месеца когато се прави ведомоста за заплатите или когато работника след един месец ми подпише декларация че за този период не е започнал работа. Ами ако през периода се е регистрирал на борсата и в Нои за обешетение. Моля ако някои знае да пише Благодаря
Най-отгоре
Анонимен
Fri Nov 12 2010, 03:52PM Цитирай
Гост
За да се изплати трябва да мине един месец и работника да подпише декларация, че не е започнал работа. Ако започне работа през този месец му се изплаща пропорционално на времето през което е бил без работа.
На борсата не може да започне да получава обезщетение преди да мине този месец
Най-отгоре
Георгиева
Fri Nov 12 2010, 07:02PM Цитирай
Гост
След освобождаване на работника се попълва трудовият стаж в трудовата книжка. След това като мине един месец и се изплати обезщетението, се попълва и този месец в трудовата книжка на отделен ред - като в лявата страна аз пиша вместо професията - "обещетение по чл......" и т.н. До сега така съм попълвала и от НОИ не са ми го връщали.
Най-отгоре
Анонимен
Sat Nov 13 2010, 01:28PM Цитирай
Гост
Здравейте, аз мисля, че обещетението по този чл.327 т.2 не се смята за трудов стаж и даже не се внасят осигуровки, а се удържа от брутната сумата на обещетен само ДОД 10%. Вие колеги в форума как мислите?
Най-отгоре
Анонимен
Sat Nov 13 2010, 01:42PM Цитирай
Гост
И ние така си мислим. Не се внасят осигуровки.
Най-отгоре
Георгиева
Sat Nov 13 2010, 03:29PM Цитирай
Гост
Аз имам предвид чл.222 от КТ - обезщетение при съкращение по чл.328 , а по чл. 327 т.2 не съм имала случай, но сега ми се налага да освободя работник по този член - и значи трябва да начисля само ДОД?
Най-отгоре
Анонимен
Sat Nov 13 2010, 05:52PM Цитирай
Гост
Само ДОД се начислява
Най-отгоре
Анонимен
Sat Nov 13 2010, 07:45PM Цитирай
Гост
но по интересното е кога се начислява обещетението като например работника напуска през средата на ноември и през ноември ли се начислява обещетението или се начислява през средата на октомври след изтичането на месеца? И как се подава декл.1 за този работник с това обещетение?
Най-отгоре
Анонимен
Sat Nov 13 2010, 08:00PM Цитирай
Гост
За да се начисли, то трябва да е дължимо.
За да стане дължимо трябва да с аизпълнени две условия:
1. Да е минал един месец
2. Работникът да представи декларация, че през този месец не е бил на работа.
т.е. ако е освободен от 15.10. Най-ранната дата на която можете да го начислите е 15.11.
А декл. 1 защо да подавате за обезщетението въобще, след като не е стаж и не се дължат осигуровки?
Само данъка включвате в декл. 6.
Най-отгоре
Анонимен
Sun Nov 14 2010, 03:27PM Цитирай
Гост
Здравейте много интересна тема и дост актуална в момента, в период на криза, това което искам да попитам е ако служителя не доиде след един месец и не представи декларация за почване на работа или декларация че не е започнало работа. До колко месеца от датата на напускане може да представи тази декларация за да му се изплати обещетението. И съответно след този период дори да представи декларация да не може да му се изплати? Благодяра предварително.
Най-отгоре
Анонимен
Sun Nov 14 2010, 03:50PM Цитирай
Гост
В кодекса на труда има въведена тригодишна давност за искове към работодателя.
Най-отгоре

Бърз отговор:

 

Отиди на страница  [1] 2   Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF
Powered by e107 Forum System
Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
http://www.account-bg.info/e107/oferta.php
Ако искате да рекламирате тук
Ако желаете да рекламирате вашия бизнес при нас, можете да разгледате нашата оферта за реклама.
Описание на счетоводните сметки
453 Разчети за данък върху добавената...

Чрез сметка 453 предприятията отчитат сметните си взаимоотношения с държавата като платци на данъка върху добавената стойност. Към...


614 Разходи за организация и...

Чрез сметка 614 се отчитат разходите, които са свързани с общото управление и функциониране на предприятието. Аналитичното отчитане...


791 Отписани...

Чрез сметка 791 се отчитат отписаните задължения с изтекъл срок на погасителна давност, както и тези по предявени искове, отхвърлени с...


301...

Чрез сметка 301 се отчита доставката на материали и стоки по цена на придобиване. По дебита на сметка 301 се отразява покупката на...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.1706 сек.,0.0246 от тях за заявки.БД заявки:32. Сървър памет:5,217kb