http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Счетоводство

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Счетовство на язовир - казус
Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
GeorgievaD
вт сеп 28 2010, 09:44 Цитирай
Регистриран потребител #1180
Регистриран: пт окт 09 2009, 10:07
съобщения: 4
Здравейте,
Изправена съм пред следния казус и имам нужда от помощ.
Поемам счетоводството на търговска фирма, за която впоследствие разбирам, че има обект язовир под наем и се отглежда рибки, но по документи в счетоводството не се води нито обект язовир, нито рибите. През м.06,2010г. се закупи касов апарат за този обект, започна да се развива спортен риболов, а част от уловените риби с документи се изпращат в Бистро, собственост на същата фирма, предлагат се в менюто и съответно се продават. В наследеното счетоводство не се водят риби!
Това, което си мисля да направя е следното:
Намерих фактура за малки шаранчета, с които е зарибен язовира от 2006г. Ако успея да изчисля приръст на рибите до м. 06,2010 мога да ги заведа като биологични активи и всичко е наред. Четох относно счетоводство на язовир и разбрах, че трябва специалист по рибовъдство и аква култури да се произнесе от малките шаранчета как се изчислява колко остават и колко умират, т. е. приръста. Такъв специалист не мога да открия.
Моля ако някой може да ми предложи начин да изчисля приръст на рибите или има друго предложение или насока да ми помогне.
Благодаря предварително!
Най-отгоре
Анонимен
вт сеп 28 2010, 10:02 Цитирай
Гост
Тук: http://ira-plovdiv.com/
и тук: http://www.aquariumvarna.com/ira.html
са специалистите, които ви трябват

На този етап би трябвало да направите една инвентаризация на този рибарник - как - нямам точна идея, но трябва да измислите как и после по реда на СС 41 карате нататък.
Сега да се връщате в 2006 г. няма особено голям смисъл.
Най-отгоре
GeorgievaD
вт сеп 28 2010, 10:35 Цитирай
Благодаря Ви за бързия отговор, Гост. И аз първоначално си мислех за инвентаризация, но не знаех как да стане това. Някой правил ли е инвентъризация на язовир?
Най-отгоре
Анонимен
вт сеп 28 2010, 11:00 Цитирай
Гост
Преди 15 г. правихме една инвентаризация на един рибарник в една селска кооперация. Горе долу работата е на око, а методиката е следната: заграда се с мрежи някаква част от площа на язовира с подходящо съоръжение - обикновено мрежа. Изважда се всичката риба от там (как ще стане - не е много ясно - зависи какъв е язовира) брои се, тегли се и каквото се получи се умножава по общата площ на язовира и получавате някакво число, което е предполагаемото количество риба. Него и си заприхождавате по реда на СС 41.
Общо взето си измисляте разни неща - няма как да стане точно.
Важното е да оформите документацията за инвентаризацията както трябва, а не наистина да разберете колко риба има в рибарника (защото това просто няма как да стане).
Най-отгоре
tina
вт дек 28 2010, 11:07 Цитирай
Регистриран потребител #1789
Регистриран: нд мар 14 2010, 05:34
съобщения: 64
Може ли да ми обясните как водите счетоводството на язовира?Аз също се занимявам с фирма която е взела язовир на концесия от общината и всяка година плаща наем.но не се води собственост на фирмата. Зарибяването как сте го отразили и после като биологични активи ли ги водите?Моля обяснете ако сте разбрали как е правилно?
Най-отгоре
GeorgievaD
пн яну 03 2011, 11:44 Цитирай
Здравейте tina,
Честита Нова Година!
Пишете ми на имейла /transecon@abv.bg или viktoriya.ggdemireva©gmail.com/. Бих могла също да препратя информация, отговор от Аверкович, която ми даде лека светлина по въпроса.

Спорен ден!

Най-отгоре
Анонимен
вт апр 24 2018, 10:04 Цитирай
Гост
Водене на счетоводство на Рибарник
Най-отгоре

Бърз отговор:

Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF