http://www.account-bg.info/balansi/

Форуми

Сайт за счетоводство, данъци и осигуряване :: Форуми :: Форум за счетоводство, данъци и осигуряване :: Институции

<< Предишна тема | Следваща тема >>
Регистрация на свободно практикуващо лице
Отиди на страница  [1] 2 Започване на нова тема
Редактори:account-bg.info
Автор Отговор
Деси
ср ное 19 2008, 09:17 Цитирай
Гост
Здравейте,

Аз съм преводач на свободна практика и ми се налага да се регистрирам като такава, но не знам как :-) Посъветваха ме, че е по-добре да съм ЕООД или ООД но не става, тъй като клиентите ми не приемат това. Затова трябва да се регистрирам като свободно практикуваща, но моля ви кажете ми каква е процедурата.

В нета има информация за всички други видове правни форми на упражняване на дейност, но ние - свободно практикуващите сме много онеправдани от гледна точка на информация.

Благодаря на всички предварително.

[ Редактирано ср ное 19 2008, 09:46 ]
Най-отгоре
account-bg.info
ср ное 19 2008, 09:49 Цитирай

Регистриран потребител #1
Регистриран: сб юни 28 2008, 08:04
съобщения: 1212
За да се регистрирате като практикуваща свободна професия, трябва да подадете заявление в регистър Булстат към търговския регистър. Трябва да платите такса и сте регистрирани. След това следва регистрация в НАП като самоосигуряващо се лице.

Интересно е какви са мотивите на вашите клиенти, с които не приемат регистрацията Ви като ЕООД. Това би било по-изгодно и за Вас и за тях.
Най-отгоре
Анонимен
ср ное 19 2008, 10:25 Цитирай
Гост
Zdraveite,

Mnogo blagodaria za barzia i tochen otgovor.

Kolkoto do tova zashto ne priemat EOOD - povecheto mi klienti sa chuzdestanni agencii i pri tiah izglezda e razlichno, zashtoto kazvat che ako sam EOOD (Ltd.) to znachi sam firma a ne svobodno praktikuvashto lice i ... chestno kazano i az ne razbiram zashto :-)
I drugoto, koeto iskah da pitam, ako e udobno razbira se :-)
e az se osiguriavam kato samoosiguriavashto se lice kam drugo OOD shte triabva li da se osiguriavam oshte vednaz ako se registriram i kato svobodno praktikuvashto lice, a sashto taka i kato svobodno praktikuvashto lice imam li pravo da izdavam fakturi ili niakakav dokument za izvarshvanite ot men uslugi.
Sashto taka, vizdam che Vie ste profesionalist v tazi oblast :-) i bih iskala da znam vie izvarshvate li podobni uslugi i kolko bi mi struvalo ako vie poemete registraciata mi i schetovodstvoto mi v posledstvie.

Blagodaria Vi oshte vednaz za pomoshta.

Pozdravi,

Desi
Най-отгоре
account-bg.info
ср ное 19 2008, 07:03 Цитирай

Регистриран потребител #1
Регистриран: сб юни 28 2008, 08:04
съобщения: 1212
Ако се регистрирате като упражняваща свободна професия, през годината няма да плащаате допълнителни вноски като самоосигуряващо се лице, след като се самоосигурявате на друго основание. Проблемът е, че трябва да правите годишно изравняване на осигурителните вноски, което значително ще увеличи разходите, свързани с плащания към бюджета. Въобще при добри доходи, отчитането им като лице упражняващо свободна професия е много неизгодно.
По въпроса за издаването на фактури - няма проблем да издавате фактури като лице, упражняващо свободна професия.
Относно последната част от въпроса - сайтът не е комерсиален и не е направен с цел набиране на клиенти, не е редно тук да се правят финансови оферти нито от мен, нито от който и да е друг потрбител на сайта. В сайта има раздел "Малки обяви", в който съвсем безплатно можете да публикувате обява, че търсите счетоводител - мисля, че ще намерите подходящ човек.

Длъжен съм да добавя, че процедурата по регистрация е много опростена и ще се справите и сама. Относно счетоводството - регистрираните като лица, упражняващи свободна професия, не водят счетоводство, не отчитат разходи, а само в края на годината намалявват приходите си с нормативно признати разходи.

И накрая искам да Ви помоля да пишете на кирилица. Предполагам, че всички, които четат, ще Ви бъдат благодарни.
Най-отгоре
Анонимен
вт ное 25 2008, 02:52 Цитирай
Гост
mojeli rabotodatela da te zadaljava da xodi6 sas deteto si na rabota

Моля, пишете на КИРИЛИЦА!!!

[ Редактирано вт ное 25 2008, 03:23 ]
Най-отгоре
Анонимен
вт ное 25 2008, 03:22 Цитирай
Гост
Категорично НЕ?
Най-отгоре
Анонимен
чт авг 26 2010, 11:01 Цитирай
Гост
Здравейте,
Бихте ли ме ориентирали къде мога да намеря въпросното заявление за регистрация като свободно упражняващ професия, за да го занеса готово попълнено в Агенцията по вписванията (търговския регистър). Това е едно и също, нали? И още един въпрос: каква е таксата за регистрация?
Благодаря предварително.
Най-отгоре
Анонимен
чт авг 26 2010, 11:43 Цитирай
Гост
15 лева
Най-отгоре
Анонимен
чт авг 26 2010, 12:09 Цитирай
Гост
На долния адрес има формуляр за регистрация на лице упражняващо свободна професия в регистър БУЛСТАТ
http://www.registryagency.bg/bg/Services/bulstat/f222.html
Най-отгоре
Анонимен
вт окт 19 2010, 02:56 Цитирай
Гост
аз съм пенсионер и се интерисувам какви данъци трябва да плащам,ако се регистрирам като лице упражняващо свободна професия
Най-отгоре
Иван Минков
вт окт 19 2010, 04:24 Цитирай
Регистриран потребител #1581
Регистриран: вт фев 02 2010, 11:23
съобщения: 4082
Анонимен написа ...

аз съм пенсионер и се интерисувам какви данъци трябва да плащам,ако се регистрирам като лице упражняващо свободна професия

Задължително ще трябва да плащате 8% здравна вноска върху всичките си доходи от упражняване на свободна професия, но не по-малко от 8% върху 420 лв. (за 2010 г.) и 10% ДОД - след приспадане на нмормативно признатите разходи от дохода (за различните професии тези разходи са различен процент от дохода). По ваше желание можете да заплащате и социална осигуровка с цел повишаване на пенсията, но няма особено голям смисъл от това.
Най-отгоре
Анонимен
ср ное 17 2010, 12:10 Цитирай
Гост
Здравейте.

Искам да ви попитам отностно свободно практикуващите лица(учител). Аз съм се регистрирал веднъж и имам БУЛСТАТ. Необходимо ли е да се пререгистрирам към Регистър Булстат? И ако, да какъв е срока за това?
И още един въпрос. Аз работя по трудов договор. Трябва ли да се осигурявам и като самоосигуряващо се лице, заради свободната професия?

Благодаря предварително!
Най-отгоре
Иван Минков
ср ное 17 2010, 01:16 Цитирай
На първия въпрос - не е необходимо да се пререгистрирате.
На втория въпрос - Ако не извършвате дейност като лице работещо на свободна професия и сте декларирали това обстоятелство в НАП - не трябва да се осигурявате, ако извършвате дейност в това си качество, то задължително трябва да се самоосигурявате, освен ако по трудов договор не ви осигуряват на макс. осигурителен доход (2000 лв.)
Най-отгоре
Анонимен
ср май 04 2011, 08:51 Цитирай
Гост
Здравейте наложително е на съпругът ми де се регистрира на свободна практика може ли някой да ми каже за колко време издават Булстата? Ще можеме ли да внесеме вноската за м.април?
Най-отгоре
Иван Минков
ср май 04 2011, 09:24 Цитирай
Регистрацията в регистър БУЛСТАТ става за 1 час.
Не е ясно каква точно вноска искате да внесете, но ако става въпрос за осигурителни вноски - няма как да внесете вноски за период преди регистрацията в регистър БУЛСТАТ.
Най-отгоре
Анонимен
пн юли 04 2011, 07:12 Цитирай
Гост
Здравейте, искам да попитам за вашето мнение - да се регистрирам като свободноосиг. се лице или като ДЗЗД...при условие, че ще е нужно да издавам фактури за услугите си. Дейсността ми е - изготвяне на уеб сайтове, SEO оптимизация, уеб дизайн.
Най-отгоре
Анонимен
пн юли 04 2011, 08:50 Цитирай
Гост
Няма еднозначен отговор на въпроса. Освен това за ДЗЗД ви трябва съдружник.
Другото е че с тези два варианта не се изчерпват всички възможности.
Ако проблемът ви е само във фактурите - и в двата случая ще можете да издавате фактури
Най-отгоре
springrain
пн апр 28 2014, 05:24 Цитирай
Гост
[quote]
За да се регистрирате като практикуваща свободна професия, трябва да подадете заявление в регистър Булстат към търговския регистър. Трябва да платите такса и сте регистрирани. След това следва регистрация в НАП като самоосигуряващо се лице.

Интересно е какви са мотивите на вашите клиенти, с които не приемат регистрацията Ви като ЕООД. Това би било по-изгодно и за Вас и за тях.
[/quote139870570
Здравейте!Необходимо ли е да бъда регистриран като заклет преводач в Мвнр ,когато де регистрирам като свободво практикуваща професия! Благодаря!

Най-отгоре
Иван Минков
пн апр 28 2014, 07:15 Цитирай
Нещо, не е много ясно, но аз познавам доста регистрирани като упражняващи свободна професия, без да са регистрирани като заклети преводачи в Министерство на външните работи
Най-отгоре
Анонимен
вт апр 29 2014, 07:06 Цитирай
Гост
Здравейте!Завърших през 2013г. Английска филология - преводач и много искам да работя като такъв.Пращал сам и продължавам да пращам CV-та, в различни агенции и издателства, но до момента нямам положителен отговор от никого.Зададох този нъпрос,за да получа повече информация,понеже ми бяха казали,че и за да се регистрирам като преводач на свободна практика е необходимо да съм регистриран като "заклет преводач". Бих искал да разбера подробности,макар че като начало ми се иска да поработя към някоя агенция.
Най-отгоре

Бърз отговор:

Отиди на страница  [1] 2   Започване на нова тема

Иди:     Най-отгоре

Публикувайте тази тема: rss 0.92 Публикувайте тази тема: rss 2.0 Публикувайте тази тема: RDF