http://www.account-bg.info/balansi/

Каталог Статии

Статия
Назад към списъка  Версия за печат  Изпрати на приятел
Осигуряване на съдружници в ООД
Много често се задават следните въпроси: „Може ли съдружник в ООД да не се осигурява“, „може ли да е самоосигуряващ се“, „задължително ли трябва да има ДУК“ и други подобни. Ще се опитаме да внесем яснота по тези въпроси.

Първият въпрос, на който трябва да си отговорим, е „Кой подлежи на осигуряване в качеството си на съдружник?“
Според чл. 4 ал. 3 т. 2 от Кодекса за социално осигуряване
задължително осигурени са лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества.

Това означава, че ако съдружник в търговско дружество или член на неперсонифицирано дружество (ДЗЗД) не участва в дейността на същото, то той не подлежи на задължително осигуряване.

Упражняване на трудова дейност е всяко действие, което дадено лице извършва в полза на дружеството, включително и управлението му.

За да може съдружник да се възползва от тази опция и да не се осигурява, трябва да не е вписан като управител при регистрацията му.

Фактът, че едно лице е вписано като управител е достатъчно и задължително условие за възникване на задължение за осигуряване.

Ако едно самоосигуряващо се лице подллежи на осигуряване на няколко различни основания – например съдружник в няколко ООД-та или в едно ООД и е регистриран като ЕТ - се осигурява в едно от тях по свой избор (чл. 2 ал. 3 от НАРЕДБА ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ НА САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА И БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ НА РАБОТА В ЧУЖБИНА)

Договор за управление и контрол (ДУК) или самоосигуряващо се лице?

Наличието на ДУК между управителя и дружеството е задължително, съгласно чл. 141 ал. 7 от Търговския закон, т.е.въобще въпросът да има ли ДУК или да няма не стои, той е задължителен.

В този случай възниква въпросът може ли едно лице, което едновременно е съдружник и управител, да се осигурява като самоосигуряващо се лице.

Отговорът е – да, може. ДУК е задължителен и в писмена форма, но в него не е задължително да бъде уговорено възнаграждение. Ако в ДУК е уговорено, че съдружникът-управител ще управлява дружеството без да получава възнаграждение за това, то той задължително се осигурява като самоосигуряващо се лице, полагащо трудова дейност в дружеството.

Обобщение

Съдружник в ООД или член на ДЗЗД може да не се осигурява, само ако по никакъв начин не участва в дейността на дружеството и не е регистриран управител на дружеството.

Съдружник в ООД или член на ДЗЗД трябва да се осигурява по ДУК, ако е вписан управител на дружеството (респективо вписан представляващ в договора за учредяване на ДЗЗД) и в ДУК има предвидено възнаграждение за тази му дейност. Уговореният размер на възнаграждението не е от значение. Осигурителните вноски се изчисляват и внасят върху сума не по-малка от МОД за съответната дейност и върху не повече от максималния осигурителен доход, определен за съответната година.

Съдружник в ООД или член на ДЗЗД може да се осигурява по ДУК, ако е вписан управител на дружеството (респективо вписан предстваляващ в договора за учредяване на ДЗЗД) и ако в ДУК не е уговорено възнаграждение.

Съдружник в ООД, който не е управител, може и трябва да се осигурява като самоосигуряващо се лице, ако по някакъв начин извършва трудова дейност в дружеството.

Гласувате за нашия сайт в мрежата на Google +1
Custom Search
 

Здравей

Потребител:

Парола:


Помни ме

[ ]
[ ]
 
Описание на счетоводните сметки
624 Разходи по валутни...

Чрез сметка 624 се отчитат отрицателните разлики от промяна на валутни курсове на чуждестранна валута. Сметка 624 се дебитира със сумата...


701 Приходи от продажби на...

Чрез сметка 701 се отчитат постъпленията от продажби на продукция, създадена от предприятието, както и формираният резултат от...


207 Разходи за придобиване на дълготрайни материални...

Чрез сметка 207 се отчитат: фактически извършените разходи за строителство на различни обекти по стопански начин и чрез възлагане;...


702 Приходи от продажби на...

Чрез сметка 702 се отчитат постъпленията от продажби на стоки, както и формираният финансов резултат от продажбите. Аналитичното...


Към списъка с всички статии
Време за изпълнение:0.0330 сек.,0.0091 от тях за заявки.БД заявки:21. Сървър памет:2,087kb